novák13

Jak s exekucí

Prosím o radu. Jsem statutární zástupce organizace, na kterou je vypsaná exekuce z důvodu dluhu za roky, kdy jsem tam ještě nebyla. Bohužel jsem uvěřila lžím a nechala jsem se do toho „uvrtat“. Nyní všichni z organizace odešli, zůstali jen dluhy. Mohou exekutoři zabavit i můj soukromý majetek? Děkuji za odpově
Doplňuji:
Byla jsem řadový zaměstnanec v občanském sdružení. Protože statutární zástupce odešel, ostatní mě přemluvili, abych to vzala já, abychom měli práci a organizace nezanikla. Tak jsem to vzala a měsíc po mém jmenování přišli z FÚ na kontrolu účetnictví na rok 2010 a 2011, kdy jsem tam ještě nebyla. Výsledek byl zabavení účtu, tudíž z toho jsou exekuce, protože jsem nemohla platit za telefony apod. a na bývalé tři statutáry je podáno trestní oznámení. Z jejich skoro dvoumilionového zřejmě „půjčení“ si peněz z firmy, jim mohli dokázat jen 150 000,–. Je na ně podané trestní oznámení, ale zřejmě to k ničemu nebude. Na mě ne, na Policii jsem doložila, že jsem v tom roce tam nebyla a vynechali mě z toho. Jenže mám odpovědnost za rok 2012. Proto se ptám, jestli mi exekutoři nemohou zabavit i můj soukromý majetek? Ostatní členové sdružení dosti neférovým způsobem z organizace odešli, dokud to šlo, tak jsem tam zůstala jen já sama. Opravdu jsem netušila, jak moc vážné to je a jak velký průšvih to je ☹

Odpovědi
zzzzz

Jaké organizace u s.r.o. nebo a.s. nemohou, mohou vás však trestně stíhat jako bílého koně a pak by vám mohli při odsouzení dát k náhradě i škodu.

Doplňuji:
Ještě musím doplnit. Nemohou pokud jste se svým majetkem nějak nezaručila. U obch.spol, se odpovídá jen do výše vkladu.

anonym

Mohou…
Statutární orgán (resp.jeho členové) ručí (neomezeně) za dluhy společnosti při jejím úpadku. Ručí ovšem i bývalí členové statutárních orgánů!
___
Nevím, do čeho a jak ses „nechala uvrtat“ – ale asi bych – být tebou, rychle kontaktoval kvalitního právníka a dával dobrý pozor na skartaci dokumentů společnosti!!!
Doplňuji:
Ad doplnění: Nepíšeš žádné podrobnosti (což je dobře, sem by to bylo nevhodné!) – najdi si právníka,který se tímto zabývá a jeho seznam s konkrétními podrobnostmi (smlouvami…). Jen – jak už jsem psal – nenechávej nic skartovat. A nebylo by marné mít na účtu za ´tvé´ období audit.

Hamon

Dopln pravni formu, bez toho se odpovedet neda.
Doplňuji:
Obcanske sdruzeni ruci za zavazky svym majetkem, takze majetek tvuj timto nemuze byt zatizeny.
Jedina moznost je, ze by prokazalo, ze jsi zpusobila skodu. Potom by ji po tobe mohli vymahat (obdobne, jako to plati pro vsechny obcany).

Emefej

Pokud se jedná o občanské sdružení, tak by se to tvého soukromého majetku nemělo týkat.

zzzzz

mowlo to už platí???? Já vím, že se o tom ručení jednalo, ale nevím, že by to schválili, no je možné, že mi to uteklo ☹

anonym

Jedná se primárně o volené členy statutárních orgánů (dozorčí rada…) a není to úplně automatické (rozhodnout musí soud) – ale jo, souvisí to se změnami v nOZ a jo – je to možné.

Hamon

Ne, neplati to. Spolecnici s.r.o. ruci do vyse nesplaceneho kapitalu. Pouze v pripade, ze spolecnost privedli k upadku umyslne nebo porusenim povinnosti muzou rucit celym svym majetkem (volna interpretace). Obdobne to plati pro osobu vlivnou.