bolak

Jak říkají ve Španělsku španělskému ptáčku? Říkají mu jenom „ptáček“?

Nejlepší odpověď
annas

Španělské ptáčky – už vás nepřekvapí, že Španělé španělského ptáčka neznají. Podobné jídlo mají však mají Francouzi – paupiette de veau.

Závitek masa pochází z židovské kuchyně a najdeme jej i v receptech u paní Rettigové, která si k základu přidala ještě vejce a zeleninu (podle jiných zdrojů šlo o mleté maso zabalené v zelném listu). Etymologie vzniku odkazuje také na Rudolfa II, který si údajně ze Španělska přivezl svého kuchaře. Ten mu připravoval jeho oblíbené jídlo – plátky telecího masa na koncích sepnuté. Vypadalo to jako ptáček.
http://www.ja­zyky.com/conten­t/view/771/48/

Jak uvádí Drap, ve Španělsku se dělá rolka, a to z hovězího nebo telecího masa, plněná podobně jako u nás, ale je větší, spíš připomíná naši roládu.

Ze španělského zdroje

Další odpovědi
manon

Nemohli by mu říkat „náš ptáček“? :)

PS: Myslím, že Španělé vůbec netuší, co to španělský ptáček je :)

hanulka11

bude to u nich nějaký závitek podle použitých surovin

název pokrmu pochází ze dvora císaře Rudolfa II. Jeho matka byla Marie Španělská a proto na císařském dvoře vařili také španělští kuchaři. Ti také připravovali telecí závitky s nádivkou, které byly považovány za španělskou specialitu. Magdalena Dobromila Rettigová používala název španělské ptáčky pro závitek ze zeleného listu plněný vepřovou sekaninou. Později se pod stejným názvem uvádí závitek z telecího masa plnění sardelkou a žemlí. Španělský ptáček v dnešní podobě je znám od 50. let minulého století, kdy byl název, v nově vytvářených normách veřejného stravování, použit právě pro hovězí závitek.

Drap

Říkají mu zámotek, nebo rolka.

Damiana

Mrkni na zajímavý článek, je tam těch „podivností“ víc…:-)
http://www.me­tro.cz/kde-se-vzala-jmena-jidel-rusove-sve-vejce-neznaji-spanele-zase-ptacka-1ik-/metro-extra.aspx?c=A121106­_172930_metro-extra_rab

Conchus

Jenom to prosím moc nerozpitvávejte, nebo nám EU název toho báječného jídla zakáže používat

elektrikář

Jsou to takové perličky ve Vídni jsem chtěl Vídeňskou kávu. Není přinesli mi plato všelijakých kapslí se smetanou ale ušlehanou jí neměli.

manon

Damiana: Dala bych Ti nominaci, ale na to jsem ještě malý gagarinek. Tak příště :) Já myslela, že už to každý ví :) Neví…

manon

A taky annas bych ji dala :)

Damiana

Dík.:-)
Btw – co, že se ví? Že jsi malý gagarinek? 😁))))))

manon

Nevím, jestli to o gagarinkovi vědí ostatní. Jen aby se to teď neujalo a nezačali mi přezdívat Gagarine :)
Myslela jsem, že každý ví, že Španělé neznají španělské ptáčky :)