Avatar uživatele
bolak

Jak říkají ve Španělsku španělskému ptáčku? Říkají mu jenom „ptáček“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, manon, iceT, johana 56, Damiana, anonym před 4178 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Španělské ptáčky – už vás nepřekvapí, že Španělé španělského ptáčka neznají. Podobné jídlo mají však mají Francouzi – paupiette de veau.

Závitek masa pochází z židovské kuchyně a najdeme jej i v receptech u paní Rettigové, která si k základu přidala ještě vejce a zeleninu (podle jiných zdrojů šlo o mleté maso zabalené v zelném listu). Etymologie vzniku odkazuje také na Rudolfa II, který si údajně ze Španělska přivezl svého kuchaře. Ten mu připravoval jeho oblíbené jídlo – plátky telecího masa na koncích sepnuté. Vypadalo to jako ptáček.
http://www.ja­zyky.com/conten­t/view/771/48/

Jak uvádí Drap, ve Španělsku se dělá rolka, a to z hovězího nebo telecího masa, plněná podobně jako u nás, ale je větší, spíš připomíná naši roládu.

Ze španělského zdroje

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?aramah Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
manon

Nemohli by mu říkat „náš ptáček“? :)

PS: Myslím, že Španělé vůbec netuší, co to španělský ptáček je :)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

bude to u nich nějaký závitek podle použitých surovin

název pokrmu pochází ze dvora císaře Rudolfa II. Jeho matka byla Marie Španělská a proto na císařském dvoře vařili také španělští kuchaři. Ti také připravovali telecí závitky s nádivkou, které byly považovány za španělskou specialitu. Magdalena Dobromila Rettigová používala název španělské ptáčky pro závitek ze zeleného listu plněný vepřovou sekaninou. Později se pod stejným názvem uvádí závitek z telecího masa plnění sardelkou a žemlí. Španělský ptáček v dnešní podobě je znám od 50. let minulého století, kdy byl název, v nově vytvářených normách veřejného stravování, použit právě pro hovězí závitek.

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www, anonym Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Říkají mu zámotek, nebo rolka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

Mrkni na zajímavý článek, je tam těch „podivností“ víc…:-)
http://www.me­tro.cz/kde-se-vzala-jmena-jidel-rusove-sve-vejce-neznaji-spanele-zase-ptacka-1ik-/metro-extra.aspx?c=A121106­_172930_metro-extra_rab

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Conchus

Jenom to prosím moc nerozpitvávejte, nebo nám EU název toho báječného jídla zakáže používat

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Jsou to takové perličky ve Vídni jsem chtěl Vídeňskou kávu. Není přinesli mi plato všelijakých kapslí se smetanou ale ušlehanou jí neměli.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
manon

Damiana: Dala bych Ti nominaci, ale na to jsem ještě malý gagarinek. Tak příště :) Já myslela, že už to každý ví :) Neví…

před 4177 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

A taky annas bych ji dala :)

před 4177 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Damiana

Dík.:-)
Btw – co, že se ví? Že jsi malý gagarinek? 😁))))))

před 4177 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Nevím, jestli to o gagarinkovi vědí ostatní. Jen aby se to teď neujalo a nezačali mi přezdívat Gagarine :)
Myslela jsem, že každý ví, že Španělé neznají španělské ptáčky :)

před 4177 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek