plebs

Jak pozná chodec že je u přechodu který není označen jako přechod a je sněhová pokrývka?

Mimo nástupní ostrůvky, křižovatky, zastávky hromadné dopravy pouze tam kde je vyznačen přerušovanou čarou pruh který může být pod sněhem a tam jej jedoucí řidič nesmí ohrozit.

Odpovědi
elkon

Přechod je vždy označen svislou dopravní značkou. Ostatní jsou jen místa pro přecházení. Tam chodec nemá přednost.

Hlada

Nijak. Jestli je všechno zasněžené tak, že se přechod nedá jasně a neomylně z dálky zjistit, chovat se při přecházení tak, jakoby tam žádný nebyl.

Rokio

Například podle dopravní značky a podle paměti. Já si kupříkladu pamatuji, kde ve městě jsou přechody, jenž používám. Minimálně většinu.

Dochy

Zpravidla pozná, protože ze strany chodníku na alespoň trochu održovaných ulicích nějaký náznak je. Horší to mají řidiči, takže obecná rada: Dávejte si všichni bacha.

Elkon: Nemáš pravdu. Existuje spousta přechodů pro chodce, které jsou značeny jen vodorovným značením bez svislého. Ne, nejdo o místa k přecházení, jde o přechody pro chodce. Myslel jsem, že máš naježděno trochi víc, abys tohle věděl.

Takhle jsem kdysi v zimě zastavil na přechodu schovaném pod břečkou. Jen na chviličku, ani jsem tam stavět nechtěl, jen jsem se potřeboval rozmyslet kam pojedu dál. Ale hned tam byl nějakej dědula a jak ten se uměl rozčilovat…

plebs

Dochy ovšem řidič na místě pro přecházení nesmí chodce ohrozit, záleží zda rozbor zákona povoluje řidiče chodcem omezit.
Na př. Přerov radní zrušen označený přechod pro chodce / možná stačilo umístit tabulku chodci již nemáte přednost /, řidič náklaďáků tam možná dával přednost ovšem nemusel zastavit a uvést chodkyni do pasti, řidička rovněž nebyla sto procentně soustředěná měla vzít v úvahu že jede s vlekem neb zastavit, chodkyně byla zvyklá pravidelně přecházet a mít přednost což v druhém pruhu / postačilo se rozhlédnout vlevo / zanedbala a stalo se to osudným.
Tudíž policie, experti, znalci budou zkoumat a věc se odloží viník je mrtev a zbytek bez viny.

Dochy

Ohrozit nesmíš nikde nikoho 😉 když to vezmeš do důsledků… Ale to je teď mimo diskusi. Popravdě nevím, na co přesně reaguješ.

plebs

Nedávno dopravní nehoda v Přerově řidička s vlekem zabila chodkyni na místě pro přecházení kde dříve byl označený přechod, čtyři proudy vozovky vpravo stál kamion dával chodkyni přednost, tudíž dle mého názoru řidička s vlekem měla omezený výhled vpravo a chodkyni přehlédla.
Jak má názor expert J. Hořína spousta lidí neví co místo pro přecházení znamená je to přechod-nepřechod dle mého odhadu, možná by částečně vyřešilo označit místa pro přecházení značkou A12a.