Jak napsat párový orgán v singuláru, jeden kus? Jedno játro nebo jedna játra.

Nejlepší odpověď
annas

Játra jsou podstatné jméno pomnožné. Jen Mireček v Básnících si u zkoušky vytáhl otázku – jedno játro.

Podstatná jména pomnožná mají pouze tvar množného čísla, a to bez ohledu na to, zda označují pouze jedno podstatné jméno nebo více .

Takže označují pouhý počet., jde významem o číslovku základní. Na stole leží jedna játra = jeden kus.

Pozor. Na stole leží dvoje játra (2 kusy vepřových jater)) x dvojí játra (2 druhy vepřová a hovězí).
Doplňuji:
Ad Pepa25 – pozor na tvar – správně = jedna játra – ta játra jako ta města.

Jinak diskuse

Další odpovědi
anonym

Ty máš „párová“ játra???
😁
Ty se máš, to můžeš chlastat ´o dušu´…
___
Ale jinak (třeba v řeznictví) si řekneš o jedna játra.

Pepa25

Není jednotné číslo (jde o podst. jméno pomnožné), množství se proto vyjadřuje pomocí číslovek druhových: Jedny játra, dvoje játra … Mmch játra má každý jen jedna 🙂

Zbynas

Správně, v tomto případě tedy, jsou jedna játra (pod. jm. pomnožné alá marci1)

Ale když někoho budu chtít mírně urazit, řeknu mu, že je játro! :)

Fyzik

Je to pomnožné podstatné jméno, pracuj s tím (v lingvistické rovině) stejně jako s kalhotami.

A není to párový orgán! :)

marci1

Nelze. Játra je pomnožné podstatné jméno. Trochu nás to mate, poněvadž játra se skládají ze dvou laloků – pravého většího a levého menšího, které jsou rozděleny úponem srpovitého vazu.

anonym

Proč mi nikdo nevynadá za neznalost anatomie?

anonym

Máš tam – minimálně, trojí ´upozornění´.
nadávat ti – za joke, asi nikdo nebude.
😉