Tomáš Gavlas

Jak môžem platiť odvod odpadnej vody do neexistujúcej kanalizácie

Ahoj
Potreboval by som poradiť ohľadom platby odpadných vôd. Na našej ulici som podpísal v 12/2020 zmluvu o dodávkach pitnej vody a odvode odpadných vôd. So mnou +/- v rovnakom období tak učinili ďalší asi 3 susedia. Následne však cesta pod ktorou sú umiestnené vodovod a kanalizácie padla do exekúcie. Ak si vyžiadam poskytnutie informácií o existencii sietí v ulici, príde mi odpoveď že tam je len vodovod. Vodárne ďalším novým stavbám neumožni spraviť zmluvu na stočné (lebo že nemôžu) takže v ulici sme štyria susedia čo platíme a zbytok nič ale pritom sú napojený a odpad odvádzajú. Je možné s tým niečo robiť? Ako je možné že im tam fyzicky kanalizácie existuje, papierovo nie ale aj tak berú platbu za stočné?

Odpovědi
Drap

Stočné musíš platit, ta voda od tebe někam jde. Můžeš si přizvat právníka a dozvíš se po proběhnutí soudu a samozřejmě i zaplacení výloh jak je to s kanalizací v tvé ulici, ale platby za stočné tě stejně nikdo nezbaví. Je to na tvém rozhodnutí. Jsou některé obce, nebo jejich části, kde neni kanalizace vůbec, a také platí stočné.

elkon

Zeptejte se na to právníka, tohle bude složitější.

Ametyst

Tam, kde lide nemaji kanalizaci, maji septik nebo jimku. Nechaji si vzdycky na sve naklady a za urcite obdobi jimku nebo septik vyprazdnit. Neplati stocne, jenom vodne.
Cesta muze byt v exekuci, ale potrubi pod ni ma jine majitele- Vodovody. Je to situace mezi dvema subjekty. Vodovody by nejspis nemohly zarucit za teto situace plnou funkcnost kanalizace, ale mozna se jen chovaji alibisticky.

da ny

Vodné je platba za dodávku pitné vody a za službu spojenou s její výrobou. Stočné je platba za službu spojenou s odváděním a čištěním odpadní vody. U podnikatelů nebo nemovitostí, které slouží ke komerčním účelům, se navíc ve stočném fakturuje i srážková voda.
https://www.ce­vak.cz/cs/zakaz­nicky-servis/navody-a-informace/vyuc­tovani-vodneho-a-stocneho
Vodu odvezenou ze septiku nebo jímky, musí někdo, někam odvézt a vyčistit.

„CO JE TO STOČNÉ?
Je poplatek za odvedení odpadní vody kanalizací a její vyčištění. Cena stočného činí cca polovinu z celkové ceny vody. Objem odpadních vod, který spotřebitel platí ve stočném, se stanoví z objemu vody, který do domácnosti přitekl, tudíž z údaje o objemu vody přivedené do domu na vodoměru.
Cena za stočné se počítá tak, že se odebraný objem vody vynásobí cenou za 1 kubík stočného.!“
https://pravda­ovode.cz/co-je-to-vodne-a-stocne/

cochee

Já jsem zde jednou ze zřejmě mála výjimek. Přestavba starého domu (dům z nějakých 50. let min. st., přestavba přelom 70. a 80. let) byla zkolaudována i s legálním způsobem řešení odpadních vod – dvoukomorová zádržní jímka s trativodem a se vsakem na konci. Od začátku, co se poplatky za vodu rozdělily na vodné a stočné, platíme stočné přesně nula peněz a je to legální. V minulých letech se zde začala budovat centrální kanalizace – od nejnižších bodů, ale k nám několika domům v nejvyšších oblastech ji (zatím??) nevybudovali a podle neoficiálních pověstí už je stavba dokončena, my kanály mít nebudeme. Soused přes ulici postavil v nultých letech novostavbu a přestože podmínky by k tomu měl, stejný systém jako u mě už mu nepovolili. Má bezodpadní jímku, kterou musí několikrát za rok vysát hovnocuc. Ovšem stočné rovněž neplatí – platí ty operace s fekálem, samozřejmě.

Filip84

Pod jaké právo to spadá? Že píšeš slovensky a priori neznamená, že jsi slovenský státní občan a bez objektivisace rozhodného práva nelze na jakýkoli dotaz ohledně práva smysluplně odpovědět.

Pepa25

Máte kanalizaci? Máte (jinak by odpady někam vytékaly a problém by sxe dávno projevil). Platíte stočné? Zjevně platíte. Tak kde je problém?