Cibule

Jak lidé získávají mléko od krávy/kozy/ovce, když přece slouží k výživě mláděte?

Řikala jsem si, jak vlastně mužeme to mleko brát, když je potřeba pro mladý. To mléko přece neprodukují, když nemají mladé…a prosím nerikejte mi, že dávaj telátka a jehňátka na porážku, to uz bohužel vím..existuje tedy ještě jiná možnost? :)

Nejlepší odpověď
dudu

Cibulko, koncem březosti a těsně po porodu produktují savci mlezivo, též kolostrum – je takzvané prvotní mléko u savců, tvoří se v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi 3 – 5 dní po něm. Složením se kolostrum významně liší od zralého mléka. Rozdíly ve složení mleziva se postupně mění a z nezralého mléka se stává mléko zralé. Kolostrum je bohaté na proteiny. Po porodu zajišťují u mláďat přirozeně pasivní imunitu, tedy příjem hotových protilátek od matky, které novorozená mláďata chrání v prvních týdnech života před infekcemi ze zevního prostředí, když ještě nejsou schopna imunitní reakce a produkce vlastních protilátek.
Pak se mládě tzv. odstaví a postupně převede na pevnou stravu. Není to nic násilného a tento proces probíhá i ve volných chovech v přírodě. Na pořážku jdou vždy především samečci a to buď jako ranná mláďata nebo později po dosažení jateční zralosti.

Doplňuji:
Šlechtěním bylo dosaženo, že samice skotu apod., poté přejdou do laktační periody, kdy dojí jako za dolary. Závěrem musí být znovu připuštěny, projít březostí a porodem. Takto se proces opakuje, než matka zestárne a jde na porážku.

Další odpovědi
Hykam

Reuef: to co píšeš je nesmysl.
Mláďata se odstavují ihned, jak dokáží příjímat jiné živiny, něž mléko od matky. Matka tím, že se dojí, mléko produkuje dále, ale množství klesá. Pokud produkce klesne pod nějakou mez, nechá se opět připustit. A tak stále dokola

Miru1

Kráva,koza i ovce mají mléko po celou dobu, než jsou březí.To se pak začne dojit méně častěji až přestane mít mléko.To se říká, že se zasušuje.Po narození mláděte se opět začne dojit.První dny má mléko husté a takové žluté, a tomu se říká mlezivo.V něm je spousta vitamínů pro mládě.Po zhruba čtrnácti dnech začne mléko řídnout a opět dostává svou bílou barvu.V té době začne mládě jíst i seno,šrot a trávu,a přechází na tuhou stravu.A kráva se dojí dál zase do doby než je březí.A tak se to opakuje.Snad vám toto vysvětlení bude stačit.S pozdravem hezkého dne.

Reuef

krave staci byt jednou za dobou pripustena a pak ma mliko i bez telete je to dany slechtenim – dosahlo se toho za tisice let…a u kozy to bude asi podobny

Cibule

Děkuju za vysvětleni, teď už jen doufat, že se někdy to naše chování ke zvířatum zlepší. Když jsem viděla ty dnešní chovy! Taková dojnice nemá žádnej prostor a dožívá se asi 3 let z možných 40..:(