Kelt

Jak je to se splácením dluhu, když dlužník zemře?

Pak A si půjči od pana B peníze a dohodnou se na splácení. Ale pak pan A umře. Je někdo, kdo by dluh uhradil? Jak se to řeší? Děkuji

Nejlepší odpověď
elkon

Je to součást dědictví. Pokud nejsou dědicové, dluh zaniká..

Další odpovědi
Hlada

Věřitel musí pohledávku přihlásit v dědickém řízení.

Disraeli

Přechází na pozůstalé. Ti mají dvě možnosti, vzít si dědictví se vším všudy (i s dluhy) nebo vůbec (nemůžou si vybrat jen něco).
Pokud je dluh hodně vysoký, tak se splácí rozprodáním majetku. Pokud je dluh vyšší, než majetek, tak má věřitel smůlu – dědicové, pokud to příjmou (to dědictví i s tím dluhem), musí splatit dluh celým zděděným majetkem… to je pak ale nesmyslné vzít si to dědictví, protože ho celé odevzdají na dluh (splácí pouze do výši toho zděděného majetku – i za předpokladu, že ten duh byl vyšší). Stejný postup je myslím, i když se pozůstalí toho dědictví zřeknou. Ten majetek jde na splacení dluhu (o to už se myslím stará stát).
V případě odúmrti (žádní žijící dědicové) přechází majetek zemřelého na stát a připadají na něj tedy i ty povinnosti vůči věřiteli (do výše toho zděděného majetku).
Jestli zemřelý už neměl žádný majetek, tak má věřitel smůlu, dluh zaniká.

Pokud byl zesnulý dlužník majitelem třeba domu, ve kterém bydlí pozůstalí (parner/děti), tak se dost těžko zříká takového dědictví, i když zadluženého… je dobré si předem zjistit, jak velké jsou dluhy a jak velký je zděděný majetek. Aby se zjistilo, jestli má vůbec cenu si to dědictví vzít…

Herjulfson

Dle mého není žádná odpověď úplná a navíc většina z nich je špatná nebo minimálně zavádějící.
Tak abych to shrnul. Dluh smrtí nezaniká. Na dědice nepřechází dluhy jen do výše zděděného majetku, ale v plné výši. Může tedy zdědit milion a třeba až následně se může zjistit, že zůstavitel měl dluh dva mega. Za těchto okolností bohužel bude muset dědic tyto dva miliony zaplatit. Dá se tomu vyhnout, a to v případě tzv. výhrady soupisu dědictví, ale řekněme si upřímně kolik lidí si o něj notáře požádá? Pokud o něj dědic požádá, musí případně uhradit jen dluhy do výše dědictví, tak jak tomu bylo za dřívější právní úpravy do roku 2014.
Další věcí je situace kdy je dědicem stát. Stát nemůže odmítnou dědictví. Dědí tedy i dluhy v jejich plné výši. Na druhou stranu i on může požádat o soupis dědictví. Pak tedy tyto dluhy nemohou překročit zděděná aktiva.

Smack

Dluh tím konci, ale pokud je půjčka od lichvaře… Tak jdou po rodině nejbližšího… To potom donuteji člověka platit. (lámou se prsty, nebo pálení kůže žehličkou atd.)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.