Avatar uživatele
Bronzový

Jak je to se psaním knihy z hlediska originality?

Chtěl bych napsat knihu, kde budou nějaké citáty, myšlenky jiných. Musím tam uvést vždy autora? A musím dotyčného požádat, aby mi dal svolení, že mohu jeho výrok, myšlenku, citaci uvést? Co se stane, když to neudělám. Mnozí autoři píší, že žádná část uvedené knihy nesmí být reprodukována bez souhlasu autora. Navíc já bych čerpal z českého překladu anglického, německého, ruského nebo jiného originálu a knihu bych napsal také v češtině. Kdyby se kniha přeložila do nějakého jiného jazyka a autor by si přečetl vlastní myšlenku, asi by mne mohl žalovat.
Jak je to vlastně s těmi autorskými právy?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud použiješ citát, musíš vždy uvést pramen (autor - případně překladatel, název díla, rok vydání, vydavatel...).
Pokud toto respektuješ, nezasahuješ do autorských práv (původního) autora a nemusíš jej žádat ani o souhlas (viz Zákon č. 121/2000 Sb., §31 - http://www.zakonyprolidi.cz/… ).
Samozřejmě nemůžeš ocitovat ´půl´ původního díla...
;-)

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.