Kody

Jak je to s trvalým bydlištěm v pronajímaném bytu?

Můžou si lidé, kterým to pronajímáme zařídit v bytě trvalé bydliště? A když jim v budoucnu vypovíme smlouvu, nebudeme nuceni sehnat jim nové bydliště?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Trvalý pobyt nezakládá nárok na bydlení. Je to jen administrativ­ní údaj.

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Dobrý den,
jak píše Raibek – údaj o trvalém pobytu je jen evidenčním údajem a žádným způsobem nezakládá právo na jakýkoliv uživatelský vztah k nemovitosti – k tomu je nájemní smlouva. Dále je pravdou, že na základě nájemní smlouvy nájemce docílí změny trvalého pobytu i bez Vašeho souhlasu. Pokud se ptáte na nárok na náhradní bydlení (k tomu tady nikde odpověď nevidím), tak na nic takového „bývalý“ nájemce nárok nemá.
Celá věc má, ale ještě další rozměr. Pokud si tam nájemce nahlásí trvalý pobyt, všechny instituce mající přístup k evidenci obyvatel ho budou hledat právě na této adrese. Pokud ho bude hledat exekutor, bude ho hledat právě na této adrese. On by sice měl pátrat po skutečném pobytu, ale podívejte se jak to u nás všechno vypadá (myslím to právní prostředí) a tak se může stát, že Vám jednoho krásného dne zaklepe na dveře a tzv. olepí všechny věci uvnitř a vy budete muset dokazovat, třeba i vylučovací žalobou, že majetek patří právě Vám an ne dlužníkovi. Stejně tak nedávná zkušenost známého opět potvrdila, že policie částo vůbec neví, že trvalý pobyt je jen údejem evidenčním a tak doporučuji všem po skončení nájmu podepsat předávací protokol, kde se mimo jiné uvede, že předávající nájemce předává prostory prázdné – vyklizené a třeba i skutečnost, že se zavazuje odhlásit pobyt do xy. To by mohlo pomoct trochu i tomu policistovi – neználkovi, který by mohl konečně začít přemýšlet jaký je tedy právní titul k úžívání, když se XY zavázal pobyt odhlásit a navíc po skončení platnosti nájemní smlouvy, jak asi vyplyne z předávacího protokolu. Pokud se Váš nájmce neodhlásí, můžete mu pobyt zrušit i sami, což bych doporučil. Ve věci zrušení pobytu se obraťte na příslušný obecní nebo městký úřad.
Přeji hezký den
Jarda

da ny

Nájemník má na přihlášení TP nárok i bez Vašeho souhlasu (smlouva) Vám žádná povinnost nevzniká a jemu „nároky“ také ne.
Smlouvu můžete uzavírat na dobu určitou a prodloužit
http://www.prin­creality.cz/trva­ly-pobyt-najemnika
https://www.o­tazkanapravni­ka.eu/pravni-poradna-zdarma/trvaly-pobyt-v-pronajatem-byte-pravni-servis-24

hapiky

Smlouvyzdarm: Je to také tak, když koupíte od dotyčného onu nemovitost, a na ev. obyvatel vám řeknou, že se musí bývalý majitel odhlásit sám, a on se zdráhá to udělat, když jste tu nemovitost koupil od insolvenčního správce?

ivzez

Zákon zná jenom trvalý pobyt, nikoliv „trvalé bydliště“.

Jak správně píše Raibek, trvalý pobyt je jenom evidenční údaj, který
nezakládá žádné právo k nemovistosti, v níž je hlášen, ani vůči majiteli
této nemovitosti. [Viz § 10 zákona o evidenci obyvatel]

Podle NOZ nesmí majitel nemovitosti nájemci bránit
v přihlášení trvalého pobytu. A podle NOZ už majitel
nemovitosti nemusí v případě výpovědi shánět další bydlení.

_______

Doplňuji:

Hapiky, když Vám řeknou, že se bývalý majitel musí odhlásit sám,
měl byste trvat na tom, aby Vám předložili zákon a ukázali konkrétní
paragraf → není to totiž pravda.

Trvalý pobyt si nikdo nemůže sám odhlásit. Lze se pouze přihlásit k trvalému pobytu v jiném místě (novým přihlášením bude automaticky zrušen předchozí
trvalý pobyt). Pokud se někdo nemá kam přihlásit, bydlí např. v podnájmu,
musí předchozí trvalý pobyt zrušit nový majitel nemovitosti, který vlastnictví
doloží výpisem z katastru nemovitostí.

ivzez

@Smlouvyzdarm:

Od kdy policie doporučuje, jak jednat při skončení nájmu?

Předávací protokol doporučuji také, ale z jiného důvodu.
V protokolu se zaznamenají případná poškození vybavení
bytu. Ještě důležitější však je pro nájemce, který tak má
v ruce potvrzení, že byt předal v pořádku.

Pokud někdo radí někam zaznamenat nebo dokonce sjednat
v nájemní smlouvě, že se nájemce po skončení nájmu odhlásí
z trvalého pobytu, jde o chybnou radu.
Takové ujednání by bylo neplatné (viz má odpověď výše).

Smlouvyzdarm

Dřív jsem si nevšiml otázky a tak reaguji až nyní. Nevím … nepíšu, že by policie doporučovala jak jednat při skončení nájmu. Píšu jen, že u policie dělají bohužel právní analfabeti, kteří nechápou, že hlášený trvalý pobyt nikoho neopravňuje k užívání nemovitosti, a proto je dobré uvést cokoliv kamkoliv co by v případě skončení nájmu ukázalo, že daná osoba nemá právní titul k užívání a nemá tam tedy cokoliv dělat. Má zkušenost je bohužel taková, že pokud máte v občance trvalý pobyt, tak policie rozhodne, že ji nemůžete z bytu vyhodit byť by se mohlo jednat o porušování domovní svobody nebo o neoprávněný zásah k bytu nebo domu. To je sice špatné, že jsou ochotni posvětit a přihlížet třeba i trestnému činu, ale bohužel je to tak, protože policie prostě tyto trestné činy neumí řešit – nezná.

Dále se domnívám, že sjednat si v nájemní smlouvě (a nejen v ní) , že nájemce nebo jiná osoba po skončení platnosti právního titulu k užívání odhlásí v určité lhůtě pobyt je naprosto vpořádku obzvláště, když zde není žádná sankce. Opět je to jen další indicie pro úředníky až se bude rušit bydliště bez souhlasu bývalého uživatele. Zde se ještě přidá informace třeba, že při předání byl prostor předán prázdný vyklizený, aby se úředníkům vzal případně vítr z plachet, když budou trvat na prokázání, že tato osoba již byt neužívá, protože jak to prokážete, když druhá strana nebude spolupracovat??? V tomto případě bude vhodná jakákoliv hloupost, kterou úředník uzná za dostatečnou – za prokázání, že už daný prostor neužívá jak vyplývá z níže uvedeného §12, kdy tyto skutečnosti je povinen prokázat navrhovatel zrušení trvalého pobytu :
§ 12 zák. 133/2000
Zrušení údaje o místu trvalého pobytu

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,

  1. byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných, neúplných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností,
  2. byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo
  3. zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.

(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.