Jak je to s přijmutím dítěte, které odnosí jiná žena?

Dobrovolnice odnosí jinému páru dítě, to se narodí s nějakým syndromem, zdrav. vadou a pár jej odmítne. Co s tím? Je to nějak ošetřené?

Nejlepší odpověď
annas

Je to dost t složité – viz odkaz
http://zena.cen­trum.cz/deti/za­jimavosti/cla­nek.phtml?id=78­8980

" Biologický otec musel dát ještě před porodem souhlas s otcovstvím. Biologická matka si po porodu musí dítě osvojit. Když se ho však náhradní matka odmítne vzdát, může na biologickém otci vymáhat výživné. A pokud by muž v průběhu těhotenství zemřel, stane se dítě dědicem a náhradní matka, pokud si ho nechá, může se domáhat i dědictví pro dítě.

Biologická matka nemá v tomto případě obranu: Uzavření smlouvy o náhradním mateřství u nás legislativa neumožňuje, protože by odporovalo zákonu, podle něhož nejsou lidské bytosti objektem, nýbrž subjektem práv."

Cit ji z dalšího odkazu
„Proces náhradního mateřství je velmi složitý a přináší řadu úskalí jak pro biologické rodiče, tak pro náhradní matku. Pro biologické rodiče se jedná o období dlouhodobé nejistoty, neboť náhradní matka nemusí dát souhlas k přímému osvojení dítěte (jediná možnost, jak může být přiznáno rodičovství biologické matce). Jakákoliv dohoda, která by byla v tomto smyslu předem uzavřena mezi náhradní matkou a neplodným párem, by nebyla právně vynutitelná. Stejně tak nemusí soud návrhu na vyslovení osvojení vyhovět. Pro náhradní matku může být těžké vzdát se po porodu dítěte či vysvětlit svým blízkým, že po těhotenství zůstane bez dítěte“ .
http://www.ivf-zlin.cz/24903-surogatni-materstvi
--

„Náhradní (surogátní)ma­teřství představuje proces, kdy embryo biologických rodičů donosí náhradní matka – tedy žena, která svolí k zavedení embrya do své dělohy s úmyslem otěhotnět, dítě donosit a porodit, ale vzdát se rodičovských závazků k tomuto dítěti a umožnit biologickým rodičům, aby toto dítě „adoptovali“ (= nezrušitelně osvojili), respektive pokud je v rodném listě dítěte uveden již jeho biologický otec, osvojuje si dítě pak pouze jeho biologická matka.“

http://www.re­promeda.cz/pos­kytovana-pece/diagnostika-a-lecba-neplodnosti/umele-oplodneni-metody/nahradni-surogatni-materstvi/

Další odpovědi
zzzzz

U nás zatím „náhradní matka“ neexistuje, matka je ta co porodí, bylo by to pak docela zvláštní u soudu při prokazování DNA:-))) Myslím si, že by nakonec rozhodoval ústavní.

Náhradní matka je super věc, je to třeba pořádně v zákoně ošetřit, jenže naši zákonodárci zaspali a dělají, že to neexistuje. ☹

setapouch

Ne. Matkou je osoba, která dítě porodila. Adopce může (ale nemusí) následovat.

anonym

kurňa, sem nečekal takovou složitost.

setapouch

Tak matkou je dokonce pouze žena. Co se děje při změně pohlaví po porodu… Asi dítě nemá matku :)