quentos

Jak je to s onou „magickou hranicí“ 300 korun měsíčně u spoření na penzi?

Prý: „Kdo si nespoří na penzi alespoň 300 měsíčně, může zapomenout na státní příspěvek.“
Jenže už jsem slyšel několikrát v TV, že prý chceme-li státní příspěvek, musíme spořit „více než 300“. Tak jak to tedy je? Stačí rovných 300, nebo ne? Dík.

Nejlepší odpověď
anonym

Státní příspěvek totiž nově činí 90 korun plus 20 procent z části plateb převyšujících 300 korun.
-
Takže stačí rovných 300,– Kč.
Doplňuji:
Př: pokud dám 310, tak mám příspěvek 90 korun a 20% z 10 korun = 92 korun příspěvku.

Další odpovědi
Andre5000

Je to jednoduché – do částky Kč 299,– není žádný příspěvek. Pouze si uspoříte to, co tam vložíte + roční výnos.

Sůwa

Mne už se to netýká, ale když spočítám přibližnou dobu spoření i s tím státním příspěvkem, tak při částce 300,– to na moc velkou penzi nevypadá 🙂

anonym

Spořit se vyplatí starším jen s nadprůměrným platem (ten je nyní asi 24 tisíc/měs).

anonym

Proto taky změnili výši příspěvku, aby lidi zvedli spoření. Vyplatí se to mladým.

Sůwa

No právě. Jenže mladým lidem připadá odchod do důchodu v tak vzdálené budoucnosti, že je to většinou ještě moc nezajímá. Určitě je ale dobré spořit i mimo rámec toho státního důchodového… 🙂