Kelt

Jak je to s leteckými koridory, s užíváním, a pod?

Jak je to s létáním s jedné země do druné a jak je to s užíváním leteckých koridorů? Komu koridor patří? Dané zemi, která je pod příslušným koridorem? A jsou koridory nějak určeny, zafixovány, nebo se hledají lepší – z hlediska pohodlnosti a bezpečnosti – méně bouřek a povětrnostních vlivů.? Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Nevím jak je to u jiných zemí, ale asi to bude stejné jako v ČR. Letadla létají po nejvýhodnějších, tedy nejkratších trasách. Někdy je ovšem nutné vytčený kurs opustit, např. vyhnout se bouřce.
„Letecké koridory, neboli terminologicky správně "letové cesty“ (airways) se v ČR přestaly používat někdy v polovině devadesátých let s masivním rozšířením tzv. principu volného letu. Namísto nich je dnes republika protkána hustou sítí „tratí letových provozních služeb“ (ATS routes) + řídící si běžně může letadla poslat mimo tyto tratě jak to zrovna potřebuje." https://www.flig­htsim.cz/forum_pris­pevek.php?id=2435­23&lan=0&style=2
Při míjení letadel se musí jen dodržovat bezpečné výškové a horizontální rozestupy, které jsou tuším 300 m.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.