Amy9898

Jak je možné,že parašutista s roztaženým padákem padá rovnoměrným pohybem?

Fyzika

Nejlepší odpověď
www

Stejnou rychlostí padá jen za ideálních podmínek.
Jsou např. vertikální vzdušné proudy, které jeho rychlost ovlivňují. Vzestupné ji snižují, sestupné naopak. Také vítr, hustota vzduchu atd., atd. má na to vliv.

Další odpovědi
baghira

Čím je větší rychlost, tím větší odpor padák klade. V určitém okamžiku se hmotnost paragána vyrovná s odporem padáku, a pohyb je (víceméně) rovnoměrný.

RedC22

Rovnoměrným přímočarým pohybem bude padat i bez padáku (i parašutista má při padání odpor vzduchu). Jen pak zpomalení, které nastane při dopadu, bude neslučitelné se životem.
Doplňuji:
Teď jsem si všim, že jsem vlastně neodpověděl na tvou otázku.

Nejdřív první Newtonův zákon:
Jestliže na těleso nepůsobí žádné vnější síly nebo výslednice sil je nulová, pak těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu.

Na paragána při seskoku s otevřeným padákem působí dvě síly:
Síla tíhova – je to síla, kterou je přitahován k zemi.
Síla odporová. Jedná se o odpor prostředí. Působí proti pohybu – tedy proti padáku – tedy směrem nahoru (padák padaá dolu). Přižemž platí, že čím rychleji letí, tím větší je odporová síla.

Když parašutista padá, je tedy přitahován k zemi stále stejnou gravitační silou. Čím rychleji ovšem letí, tím je větší odporová síla, která směřuje proti gravitační. Až v určitým momentu je stejně velká jako gravitační. Tehdy se síly se navzájem „požerou“ (tzn.: výslednice sil je nulová) a přichází na řadu první Newtonův zákon.