Savier

Jak je možné, že jelenovi rostou oba parohy ve stejném tvaru?

Proč mu nenaroste každý jinak? Byl jsem u strejdy v myslivecké chlalupě a nemohl jsem tomu uvěřit. Byli tam jedny obrovské parohy, a oba dva téměř totožné! Jak je to možné?

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Jistě to má hlubší, ale vysvětlitelné fyziologické příčiny. Kvůli kterým nejenže mu narostou oba parohy stejné, přesněji souměrné, ale navíc paroháčovi každý rok narostou rozvětvené a silné přesně podle jeho věku a kondice. V žádném případě tedy za tím nehledej nějaké známky vyšší inteligence!!! Nic takového nikde v přírodě nebo fyzikálních zákonitostech nenajdeš ani náznakem. Přestože kam se podíváš, existuje nespočet neuvěřitelně složitých mechanismů, tak vše je dílem systému náhod a přírodního výběru!!!
Ale alespoň malinko k těm parohům. Na rozdíl od rohů jsou nejen každoročně shazovány a rostou nové, ale také na rozdíl od rohů přirůstají na špici, ne od báze z hlavy jako rohy. Tedy by se zdálo o to záhadnější, že se mohou tak vytvarovat. Samozřejmě, pokud by paroh byla jen rostoucí kost, tak by to možné nebylo. Jak by kost mohla vědět, jak má dál růst a větvit se na svém konci? Ale rostoucí parohy jsou obaleny kůží s cévami a nervy, tzv. LÝČÍM: viz obrázek:
https://www.mys­livost.cz/Caso­pis-Myslivost/Mys­livost/2013/Bre­zen--2013/Parozeni--jelenu---I--cast
Takže na špičku parohu se pomocí hormonů atd. dostane přesná informace, jak mají v růstu pokračovat. Např. pokud má jelen poraněná varlata, projeví se to na paroží, např. tzv. parukou. (Nemůžu teď honem najít na netu obrázek, ale takový srnec má místo paroží na hlavě chumáč parožiny připomínající paruku.) Mladá špička rostoucího parohu je bílkovinná, teprve později chrupavčí a nakonec kostnatí. Až je celé paroží narostlé, tak jelen kůži-lýčí z paroží sedře o mladičké stromky. (Čímž poškodí větší množství lesních stromků. Také proto se některé mladé lesní výsadby (např. modřínu a listnáčů) oplocují, nejen kvůli okusu.

Další odpovědi
Drap

Totožné nemohly být. Jeden byl určitě pravý a druhý levý. Tak je to zkrátka zavedené. Takové paroží je takzvaně pravidelné. Poměrně často však jsou u jedince i paroží nepravidelné a potom je každý jiný. Je to stejná otázka, proč má člověk obě oči stejné. Stejně tak uši , ruce a nihy.

cappuccino

Podivej se na svoje ruce. Neni ti na nich neco napadne??!!

paul1

Mne to také udivuje, ale hlavně to, že rostou tak rychle. To, že se na nich ukáže porucha varlat, je tedy pro postihnuté jeleny pořádný hand – i – cap, žádná srnka (či jelenice) si s ním určitě nezačne 🙂

Savier

EKSOT123: Díky!