quizzi

Jak je možné, že ČSSZ nedodržuje zákony?

Podle nařízení vlády č. 325/2016 Sb. se mají důchody zvýšit od 1. ledna 2017. Přesto ČSSZ zvyšuje důchody až od lednové splátky roku 2017. To znamená, že žádný důchod není zvýšen k 1. 1. 2017 (výplatní termíny důchodu v ČR jsou v sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci). Nejvíce jsou tedy postiženi důchodci, kteří berou důchod až 24. ledna. Za dny 1. až 23. ledna mají důchod nezvýšený.

Jak je možné, že státní organizace nemusí respektovat nařízení vlády?

Odpovědi
Válek Petr

Jak je to možné? Jelikož se právě jedná o státní organizaci, která si může dovolit téměř cokoliv…

marci1

V nařízení vlády č. 325/2016 Sb., §4 se uvádí: „Zvýšení důchodů v roce 2017:
(1) Důchody starobní, invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí přiznané před 1. lednem 2017 se zvyšují od splátky důchodu splatné PO 31. PROSINCI 2016 tak, že..“
Takže ti co dostávají důchod až 24.v měsíci mají opravdu smůlu.

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2016-325

ivzez

ČSSZ zákony samozřejmě dodržuje (Vy jste si tu vyhlášku nepřečetl?).

Nařízení vlády č. 325/2016 Sb. ze dne 21. září 2016:

§ 4
Zvýšení důchodů v roce 2017

(1) Důchody starobní, invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí přiznané před 1. lednem 2017 se zvyšují od splátky důchodu splatné po 31. prosinci 2016 tak, že

  1. základní výměra důchodu se zvyšuje o 110 Kč měsíčně,
  2. procentní výměra důchodu se zvyšuje o 2,2 % procentní výměry důchodu, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2016-325#p4

Smlouvyzdarm

Tak jsem se na to schválně díval a i když nejsem zrovna běžným zastáncem našich zákonodárců (pohnojili toho opravdu dost…), musím říct, že mi z ničeho nevyplynulo, že by ke zvýšení mělo dojít od 01.01.2017 jak uvádí quizzy.
V názvu předpisu se hovoří …. a o zvýšení důchodů v roce 2017....... žádné konkrétní datum.
Marci uvedla správně citatci z onoho předpisu. To podstatné je dle mého asi „…důchody se zvyšují od splátky důchodu splatné po 31. prosinci 2016 tak.....“, čili pokud je první splátka důchodu po
31.12.2016 splatná třeba 02.01.2017, tak je toto datum. Pokud je splátka důchodu splatná třeba 24.01.2017, tak je to toto datum.
Jediné místo kde se v předpisu objevuje datum 01.01.2017 je v jeho účinnosti (§ 5), ale to je tak vše. Pokud snad bylo myšleno toto datum, tak to bohužel, protože to znamená jen, že tímto dnem se řídíme tímto předpisem a tam je přece napsáno …důchody se zvyšují od splátky důchodu splatné po 31. prosinci 2016 tak.....",
Nic jiného jsem z předpisu opravdu nevyčetl. Otázkou je zda je to takto spravedlivé, správné? A pokud ne, jaké by bylo správné řešení? ….uvědomte si, že i to správné řešení by do praxe uváděli jen naši úředníci, kteří jsou na svých místech zpravidla ne díky svým schopnostem, ale známostem. Z toho vyplývá, že čím komplikovanější řešení, tím větší průšvih na obzoru… tak to jen tak pro pořádek 🙂
Přeji hezký den
Jarda

quizzi

Má otázka vyplynula z informace v tisku, kde se uvádí, že ke zvýšení důchodů došlo 1. ledna, což tedy není pravda.
Ale v každém případě dochází k diskriminaci při valorizaci důchodů. Např. na Slovensku to již vyřešili.
Je-li průměrné zvýšení důchodu 309 Kč, tak ti, kteří berou důchod po 20. lednu jsou ochuzeny v průměru o asi 200 Kč.
http://www.se­natpopuli.estran­ky.cz/clanky/dis­kriminace-pri-valorizaci-duchodu.html

marci1

P.S. Samozřejmě je dodržuje. 🙂