Snow 2005_

Jak dlouho můžu nechat řidičský průkaz ležet ladem? Udělal jsem zkoušky ale nemám čas si zajet na úřad a vyřešit průkaz.

Udělal jsem zkoušky, ale nemám čas si dojít na úřad z mé vesnice jak dlouho to tam můžu nechat?

Odpovědi
Filip84

No, je to raritní dotaz, protože většina lidí, naopak, na vydání řidičského průkazu chvátá.

Nicméně i správní řízení o vydání řidičského průkazu je správním řízení sui iuris, a to správním řízením, ve kterém se nevydává rozhodnutí, ale osvědčení (§ 154 et sequentia správního řádu), kterým je právě ten řidičský průkaz.

Jednoduše řečeno, Ty si musíš řidičský průkaz vyzvednout osobně, protože Ty osobně musíš zkontrolovat, že ta fotka na něm je opravdu Tvoje a správná, a že referenční údaje v něm uvedené jsou pravdivé, úplné a správné, což potvrdíš svým podpisem.

Pokud tu součinnost neposkytneš, nejde ve věci vydat rozhodnutí sui iuris, tj. předat Ti řidičský průkaz, a tím řízení skončit.

Jde tak o normální vady žádosti, k jejichž odstranění správní orgán žadatele vyzve a určí mu k tomu přiměřenou lhůtu, přičemž zároveň může správní řízení usnesením přerušit, a pokud účastník vady neodstraní, řízení se usnesením zastaví, no a v tom případě by šel řidičský průkaz zpátky min.dopravy ke skartaci. Podobně by se postupovalo, například, pokud by během řízení o žádosti o vydání řidičského průkazu nabylo moci práva rozhodnutí, kterým by Ti byl uložen zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových silničních vozidel.

V praxi, samozřejmě, to, co popisuju, je ultima ratio. Jestli jsi zadal telefon, nebo e-mail, tak Ti bude úřednice volat, nebo psát, a pak není problém jí vysvětlit, že se – proto a proto – nemůžeš dostavit, a že se dostavíš do tehdy a tehdy. Protože pokud byste se nedohodli, ona Tě musí písemně vyzvat, tzn., že pokud nemáš datovou schránku fysické osoby nepodnikající, musí Ti to poslat doporučeně, do vlastních rukou, Ty máš deset dnů na vyzvednutí, potom Ti ještě musí nechat nějakou lhůtu, a až má vykázáno doručení, a až lhůta marně uplynula, až tehdy může zastavit usnesením správní řízení.

Já bych Ti doporučoval, aniž bych Ti chtěl radit, na ten ouřad zavolat, vysvětlit úřednicím situaci a na 99% nebude problém, pokud to tam teda bude ležet jednotky měsíců.