Pamprlice

Jak definovat geografický střed Evropy?

Je to místo mající nejkratší vzdálenost ke všem mořím Evropy, těžiště desky Evropy nebo něco jiného?

Odpovědi
Lencis

Jednotný konsensus, kde leží geografický střed Evropy i EU, neexistuje. Výpočty a měření nejsou jednotná a záleží vždy také na úhlu pohledu na celou problematiku a na použitých metodách.

Přestože se stále vedou debaty, kde jen toto slavné místo leží, přišli renomovaní francouzští vědci z Národního geografického institutu (IGN) s následujícími tvrzeními. Střed evropského kontinentu mezi Atlantikem a Uralem leží podle výpočtů těchto geografů a geodetů v blízkosti hlavního města Litvy Vilniusu. Tento bod byl již dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Jeho zeměpisná poloha je 54° 54' s. z. š. a 25° 19' v. z. d. a nachází se na vrchu Bernotai u obce Purnuskes, 26 km severně od Vilniusu. Již v roce 1991 tam iniciovala asociace litevských geografů umístění kamene s kovovou deskou. Minulý rok zde vyrostlo i muzeum a místo bylo patřičně označeno i v souvislosti se vstupem země do EU a očekávanými příjmy z turistiky. Na mohutném bílém žulovém sloupu je koruna z hvězd, jaké známe z vlajky Evropské unie. U tohoto místa je i muzeum zaměřené na různá pojetí geografických středů v Evropě.

Mezi možné destinace, které si rovněž činí nárok na geografický střed starého kontinentu, patří dle starších měření různých institucí i tato níže uvedená místa:

  • městečko Suchowola v severovýchodním Polsku
  • místo u Toruně v západním Polsku
  • vesnice Dilove u Rakhiva, (v bývalé Podkarpatské Rusi, dnes ukrajinský Rakhivský region, západní Ukrajina, nedaleko hranic s Rumunskem)
  • střed Drážďan u kostela Frauenkirche
  • u obce Krahule (na středním Slovensku)
  • místo na vrchu Tillenberg (česky Dyleň) v severovýchodním Bavorsku
  • místo u vesnice Hildweinsreuth v sv. Bavorsku (u hranic z ČR)

Otázkou zůstává samotná definice středu Evropy. Každé z výše určených míst může vycházet z jiné definice. Může to být bod, který má nejmenší vzdálenost od nejvzdálenějšího bodu povrchu Evropy. Může to být těžiště desky ve tvaru Evropy. Může to být místo, které má nejblíže ke všem mořím, omývajícím břehy Evropy. A záleží na tom, zda k Evropě přičteme i její ostrovy. Některé definice za Evropu nepovažují například Rusko.

Zdroj: http://www.eu­ractiv.cz/evro­pa-dnes0/analyza/kde-le-geografick-sted-eu-a-evropy

Dandi

Přestože se stále vedou debaty, kde jen toto slavné místo leží, přišli renomovaní francouzští vědci z Národního geografického institutu (IGN) s následujícími tvrzeními. Střed evropského kontinentu mezi Atlantikem a Uralem leží podle výpočtů těchto geografů a geodetů v blízkosti hlavního města Litvy Vilniusu. Tento bod byl již dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Jeho zeměpisná poloha je 54° 54' s. z. š. a 25° 19' v. z. d. a nachází se na vrchu Bernotai u obce Purnuskes, 26 km severně od Vilniusu. Již v roce 1991 tam iniciovala asociace litevských geografů umístění kamene s kovovou deskou. Minulý rok zde vyrostlo i muzeum a místo bylo patřičně označeno i v souvislosti se vstupem země do EU a očekávanými příjmy z turistiky. Na mohutném bílém žulovém sloupu je koruna z hvězd, jaké známe z vlajky Evropské unie. U tohoto místa je i muzeum zaměřené na různá pojetí geografických středů v Evropě.
Mezi možné destinace, které si rovněž činí nárok na geografický střed starého kontinentu, patří dle starších měření různých institucí i tato níže uvedená místa:

městečko Suchowola v severovýchodním Polsku
místo u Toruně v západním Polsku
vesnice Dilove u Rakhiva, (v bývalé Podkarpatské Rusi, dnes ukrajinský Rakhivský region, západní Ukrajina, nedaleko hranic s Rumunskem)
střed Drážďan u kostela Frauenkirche
u obce Krahule (na středním Slovensku)
místo na vrchu Tillenberg (česky Dyleň) v severovýchodním Bavorsku
místo u vesnice Hildweinsreuth v sv. Bavorsku (u hranic z ČR)
Více informací v odkazu (historie atd.)

Zdroj: http://www.rev­prirody.cz/da­ta/0106/stred_e­vropa.htm

alenka901

Geografický střed Evropy se podle měření Francouzského geografického ústavu nachází 26 km severně od Vilniusu.

pepee32

nachází se nachází 26 km severně od hl. města Vilniusu