Avatar uživatele
Kelt

Jak často se doporučuje vyměnit nový počítač pro domácnost?

Myslím pro průměrnou domácnost. Jak často by se měl vyměnit počítač v běžné domácnosti. Samozřejmě, že každý nemusí mít tu nejnovější verzi, nejmodernější a nejdražší počítač. Počítač se bude používat jen na běžné věci, není to ani hrací, ani pracovní. Počítač je v provozu průměrně 2 hodiny denně. Děkuji

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 148 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

K preventivní výměně není vůbec žádný důvod.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Na to není žádný předpis. Mám čupr sekyrčičku po babičce (kovaná u kováře ještě za c. a k. Franze Josefa – echt ruční práce). Taková (pro mě) ideální na drobnou tesařinu či větší truhlařinu. A je mi úpo fuk, že když ji nenakonzervuji, tak rezne (topůrko se přirozeně již několikrát měnilo). 🙂

A tak to mám se vším. Pokud není důvod (porucha, neefektivita apod.), tak se drž toho, co máš. V případě PC je to dokonce v tvém případě LEPŠÍ (pokud ti stačí výkon).

Nové čipsety i procesory mají v sobě přímo zabudovanou fízlovací podporu a ty ani díky tomu NEMÁŠ JAK zjistit, že tvůj počítač „nedělá pro tebe“. Jediný způsob je WATTMETR – budeš se divit, jakou mají „moderní přístroje“ spotřebu, když údajně NIC NEDĚLAJÍ.

Úpo BEST jsou v tomto ohledu stroje s W11 (proto také nefungují na starším HW). Na druhou stranu na nich (starých krámech) dochází (i s W10!) častěji k „záhadným crashům“ (zamrznutí systému) právě díky HW NEPODPOŘE implementovaných fízlovacích funkcí. Dělej jak chceš, je to TVOJE elektřina, TVOJE data a především TVOJE VOLBA. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

To je snadné, až ti přestane vyhovovat. Zde není nutné řešit nějakou módu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cappuccino

Staci mit v rodine ajtaka a obcas ho pustit na svuj PC. To se pak deji veci!! A mas novy PC, aniz bys chtel:)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Máme doma dva notebooky. Jeden mám já necelý rok a půl, kupovaný v zastavárně a musela jsem nechat vyměnit ssd, protože to zkolabovalo. Opravář říkal, že je to divné, že na to, že to má být herní ntb, je tam jen hdd místo ssd. Druhej noťas byl doma 7 let, nevím jak dlouho ho měl někdo předtím a jakmile jsem si donesla svůj opravený, tak zkolaboval ten starší, ale tak, že už by se oprava nevyplatila, tak jsme koupili nový. V zastavárně. A budeme doufat, že alespoň pět vydrží oba dva.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Tak 2 – 3 x za život.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Vyměna počítače se obecně doporučuje každých 5 až 8 let. Záleží na tom, jak dobře počítač funguje a jestli zvládá všechno, co od něj v domácnosti požadujete. Pokud vše funguje dobře, může počítač vydržet i déle. Ale pokud začnete pozorovat, že je počítač pomalý, často se zasekává nebo nezvládá novější software, může to být signálem, že je čas na nový.

Je také důležité sledovat vývoj technologie. Pokud výrobci přestanou poskytovat aktualizace pro váš model, může být také čas na výměnu. Velkou roli hraje také technický pokrok a aktuální potřeby uživatele počítače.

Ale obecně platí, že pokud počítač používáte jen na běžné věci jako prohlížení webu, koukání na filmy a sérii, občasnou práci s dokumenty a podobně, měl by vám v pohodě vydržet těch 5–8 let.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
OSHO

Používám počíatče 40 let, dlouho slouží veliké počítače a krátkou dobu slouží malé počíatče, situace se ale začíná měnit a jsou už na trhu malé počíatče co mohou sloužit dlouho ideální je Mac mini M3 v prodeji bude v roce 2024, nejsem tak bohatý abych si kupoval levný počítač

Zdroj: https://www.al­za.cz/mac-mini/18854903.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cochee

Ty máš na myslí neherní a nepracovní počítač. Běžné věci se dnes z více než 50% odehrávají na internetu. Spousta lidí si to neuvědomuje, ale internetové aplikace dnes a tak před třeba 6 lety není totéž. Verze prohlížečů z doby před 6 lety na spoustu současných věcí nestačí, nepodporují té technologie. Takže potřebujeme nové verze těchto prohlížečů – ale těm poznenáhlu rostou nároky na hardware. Takže takovýto počítač se obnovuje ne preventivně, ale jakmile začne být práce na něm nepohodlná nebo postupně nemožná. Teď před vánoci budu takový počítač skládat pro neteř, na tom starém po každém kliknutí na webu aby si šla vařit čaj, už je zaprvé pomalý CPU, za druhé malá RAM, která už se nedá zvětšit, za třetí pomalý plotnový disk. Za cenu dost hluboko pod 20k dostane počítač, který si výkonově namaže počítač její ségry, pořízený před 4 lety, na chleba.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Doplním Hladu: preventivní nebo na určitý čas vázaná výměna je blbost. Důvody pro výměnu domácího PC mohou být:

  • HW problém („havárie“)
  • potřeba nového SW nebo jeho aktualizace, které stávající HW nestíhá nebo nepodporuje (příklad: mám Win 8, které letos MS přestal podporovat, ale HW mi neutáhne ani Win 10, tak holt koupím nový PC s Win 11)

Nový příspěvek