Jak byste definoval právo národní, mezinárodní a nadnárodní a jaký je jejich vzájemný vztah?

Odpovědi
sisi0110

Právo národní je právo v rámci státu, kdy existuje autorita, která má moc soudní, legislativní a výkonnou. Mezinárodní upravuje vztahy mezi státy, případně dalšími aktéry mezinárodního společenství (NGOS, nadnárodní korporace,…), v mezinárodním právu neexistuje autorita ani řádná vymahatelnost práva. Je možnost že geopoliticky silnější aktéři mezinárodního systému mohou dodržování práva garantovat, ale jde o úhel pohledu, zda tento konkrétní stát je v právu. Všeobecně uznávané, že je v právu pokud pro vymáhání nápravy v systému má mandát OSN, což je sice globální organizace, ale stále nejde o autoritu. Nadnárodní právo se dá pochopit jako právo ve smyslu federace nebo evropské unie. Evropské právo, které bylo do Lisabonu bráno jako aquis communitaire (komunitární právo), má povahu, kdy je nadřazené národním legislativním úpravám a má přímý účinek. V rámci Eu v komunitárním právu existují nástroje jak právo vymáhat nebo zřídit nápravu jeho porušování. Snad to stačí jako odpověď.