Avatar uživatele
1962SSendy

Jak budu platit daň z pronájmu finančnímu úřadu, kdy, kolik?

Pronajímám od květně 2010 byt.Služby 4500Kč a nájem 2000Kč.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4996 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kazisvět

Budete platit daň z příjmu za období roku 2010, tj. do 31.3.2011, pokud nevyužijete služeb daňového poradce. Sazba daně z příjmu fyzických osob je 15%, tj. budete platit 8 × 2000 Kč x 15% = 2400 Kč. Sociální a zdravotní pojištění z tohoto příjmu neplatíte. Neplatíte nic ani z peněz, které dostanete na služby, pokud dokážete, že jste je za služby utratil.

Vzhledem k výši nájmu mně připadají služby hodně vysoké. Připravte se na dotazy FÚ, který bude ověřovat, zda je 2000 Kč skutečně obvyklá cena nájmu. Mohou mít podezření, že část peněz za nájem dostáváte „načerno“.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
standa

  1. přiznávat a platit tuto daň budete až březnu 2011, kdy budete muset podat daňové přiznání za rok 2010
  2. do daňového přiznání se bude muset uvést celý příjem (tedy ve vašem případě 6.500 Kč x 8 měsíců), ale zároveň si budete moci odečíst i související skutečné náklady, např. za zmiňované služby nebo příspěvky do fondu oprav, případně jiné prokazatelně související náklady.

Pokud by tyto náklady nedosáhly 30% z hodnoty příjmů, bude možné uplatit tzv. paušál… více ve zdroji.

  1. daňový základ (příjmy – výdaje) se pak daní 15%

DOPLNĚNA:
Po přečtení odpovědi kazisvěta, jsem si uvědomil, že se lišíme v důležité věci, a to otázka případného zdanění části nájmu, které se netýkají čistého pronájmu, ale služeb (voda, elektřina, teplo ap.).
Na netu jsem nalezl vhodný článek, který tuto problematiku popisuje celkem detailně, tak si to prostudujte 🙂
http://www.ziv­nostnik.cz/3/3/prij­my-z-pronajmu-cid230583/

Zdroj: http://www.jak­podnikat.cz/pau­salni-vydaje-procentem.php

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek