JájsemRaibek

Jak a kde se zaregistrovat k evidenci EET?

Pokud občas v práci přijímám za nějakou službu úplatek, mám se zaregistrovat k EET? Chytrý mobil bych měl a připojení k netu také.
Sem tam dá někdo padesátku, někdo stovku, někdo třeba panáčka, jiný slepici nebo králíka.
Jak tyto položky zaúčtovat do systému EET?

Nejlepší odpověď
McArthur

Prvně si na to založ živnost.

Evidovat tržby budeš muset od 1.3.2017, pokud tou službou není vaření nebo stlaní postelí, případně až od roku 2018. Dřívější datum je jistota, že nezapomeneš.

Abys mohl evidovat, musíš si na Finančním úřadě vyžádat přihlašovací údaje k portálu Finanční správy. Když je máš, tak se přihlásíš, změníš heslo a vyžádáš si certifikát provozovny.

Když máš certifikát, tak si zajistíš nějaké řešení. Jak píšeš, tak mobil a net máš, takže ještě software. Ten je často zadarmo, tak stahuj…

Máš všechno, tak začni evidovat. Finanční částky jsou jasné, tam je 1 Kč v hotovosti rovna 1 Kč v evidenci. U panáčku si budeš muset zjistit jeho cenu. Není-li ten, kdo dává panáčka, hospodský, tak si oběhni několik hospod v okolí a vypočítej průměrnou cenu, kterou potom zaeviduj. A totéž platí u slepice nebo králíka.

Co zaeviduješ, to nezapomeň uvést do daňového přiznání a zaplatit z toho daň z příjmů, zdravotní pojištění, sociální pojištění, poplatky za odpad, poplatky za poplatky atd. Nakonec zjistíš, že z toho králíka Ti zbyly jen uši a o zbytek Tě oškubal stát.

Další odpovědi
ivzez

EET se vztahuje jenom na tržby, nikoliv na úplatky,
to by přece politici byli sami proti sobě…

Lamalam

Platby v naturáliích se EET (zatím) netýká.