allayne

Jaderské vs. Černé moře – sůl

Na dovolené jsem nechtěně ozkoušela 😁 😁 a došla jsem k zajímavé otázce:Jak je možné, že je Jaderské moře slanější nežli Černé

Nejlepší odpověď
1popelka1

Neměl jste na mysli spíše salinitu, než salitu?
Případně chlorinitu – ta vyjadřuje pouze obsah solí; salinita vyjadřuje i další prvky a sloučeniny.

Ve vnitřních mořích (moře více obklopená pevninou) je voda teplejší, moře se rychleji vypařuje a ve vodě najdeme menší obsah soli.

Takže zjednodušeně, čím je moře dál od oceánu, tím je slanost vody nižší. Záleží také na tom, zda má (a kolik) moře přítoky sladké vody nebo ne

Další odpovědi
mosoj

Bez hledání na inetu. Protože salita moře vzniká odpařováním vody. Typnul bych si na to, že je to způsobeno tím, že Černé moře je mladší.

1popelka1

Máte pravdu, jak si to teď po sobě čtu, zaměnila jsem to. Po ránu mi to nemyslí a hlavně jsem si měla svou odpověď někde zkontrolovat! Děkuji za upozornění!!!

Takže, abych vše uvedla správně:
OBECNĚ:
Platí – vyšší výpar – více soli….
Salinita stoupá – díky výparu vody, ovlivněna bude určitě i cirkulací oceánské vody…
Salinitu snižují – srážky, ledovce a jejich tání, přítoky sladké vody, a také cirkulace proudů…

Rovník – snížená salinita – vysoké srážky a snížený výpar
Tropy, Subtropy – nejvyšší salinita – vysoký výpar a snížené srážky
Polární oblast – snížená salinita

Vyšší slanost – okrajová moře a zálivy více než volný oceán.

Průměrná slanost – 35 ‰ (promile) – 1kg mořské vody obsahuje 35 g soli

Podle mapky salinity v atlasu z roku 2001:
Středozemní moře (i Jaderské) salinita 37–39 ‰ (stoupá od západu k východu)
Černé moře – 15 ‰

JADRAN vs. ČERNÉ MOŘE
Slanost Jadranského moře je největší v jižní části, přibližně před bokou Kotorskou. U pobřeží je nižší než na otevřeném moři. Salinita je také nižší při ústí řek Zrmanji, Krky, ve Velebitském přůlivu, pod Kozjakem, Mosorem a Biokovem, u italských břehů pak při ústí Pádu; a u podmořských sladkovodních pramenů http://pohoda­veskole.net/re­feraty/jaderske-more-salinitaslanos­tbarva/

Černé moře má silný přítok říční (sladké) vody (Dunaj, Dněpr..) a tím i nízkou slanost, která průměrně činí jen 16 až 18 ‰. http://www.tha­lassa.estranky­.cz/clanky/ne­zarazene/Bulhar­sko

mosoj

Měl jsem na mysli salinitu ( solnost ) napsal jsem salitu. Jde o překlep. Ani nevím zda nějaká salita existuje.

mosoj

Když se voda rychleji odpařuje, tak solnost stoupá !!