juie

Infinitiv od slovesa NELZE

infinitiv od slovesa nejde bych potřebovala vědět do zítřka

Nejlepší odpověď
annas

Toto slovo je příslovce. Infinitiv se tvoří od sloves.
I když může být spojeno se slovesem – nelze to vydržet, nelze to udělat.
Doplňuji:
Nevšimla jsem si druhé části otázky – nejde – 3. os., č. j., infinitiv nejít.

Další odpovědi
vagra

V češtině se infinitiv tvoří koncovkou –t (dělat, moct, říct), případně –ti. Tvary na –ti (u sloves jako říci, moci se tvoří přidáním –i) jsou však dnes považovány za knižní.
Historická poznámka: Koncovka –t je pozůstatkem praslovanského supina, které se tvořilo od nedokonavých sloves a používalo po slovesech pohybu. V pozdější době bylo supinum nahrazeno infinitivem, jeho pozůstatkem však jsou dubletní tvary k původním infinitivním tvarů se zakončením –ti (–i). Tvary zakončené -t v průběhu 20. století zcela převládly

Sloveso (lat. verbum) je ohebný slovní druh, který vyjadřuje činnost (jít), stav (ležet) nebo změnu stavu (zčervenat). Ve většině případů je sloveso ve větě přísudkem.

MYSLÍM,ŽE PODLE TOHO:NEJÍT-NEJÍTI

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org

annas

Nelze – příslovce – infinitiv se tvoří jen u sloves.
Nejde – inf. nejít.