manykerka

Hrubý domácí produkt spolkových zemí Německa..?

Jak mám vysvětlit, proč se Bavorsko, Bádensko-Wurttembersko a Severní Porýní-Vestfálsko podílí na HDP nejvíce a proč se Brémy, Sársko a Meklenbursko-Přední Pomořansko podílejí na HDP nejméně?
Děkuju předem, opravdu nevím jak bych to zdůvodnila.

Nejlepší odpověď
annas

Sársko a Brémy jsou silně zadlužené země, jinak bývalé východní země (Meklenbursko…) stále zaostávají s výrobou za zeměmi západními.

Ty první tří země patří k nejvyspělejším.

Bádensko-Württembersko
Významný průmysl, zvláště strojírenský, elektrotechnický, elektroniky, letecký, chemický, hodinářský, textilní, polygrafický, energetiky. Zemědělství (cukrová řepa, obilí, chmel, vinná réva, chov skotu.
http://www.co­jeco.cz/index­.php?s_lang=2&de­tail=1&id_des­c=6625

Bavorsko – nejdůležitějšími průmyslovými odvětvími v Bavorsku je dopravní strojírenství a elektrotechnický průmysl. Za nimi následují strojírenský a chemický průmysl.
http://absolven­ti.gymcheb.cz/2010/ev­heczk/prumysl­.html

Severní Porýní – Vestfálsko je nejlidnatější spolkovou zemí a nejvýznamnější průmyslovou částí Německa. Vestfálsko zahrnuje oblast Porúří – dlouhodobě nejdůležitější průmyslovou oblast Německa. Železo a ocel, závody Thyssen, Krupp a Siemens, které daly práci tisícům lidí v době krize. Mnoho z vývoje moderního průmyslu a IT pochází právě odtud.
http://nemecko­.orbion.cz/stat/pru­vodce/severni-poryni-vestfalsko-2971/

Meklenbursko-Přední Pomořansko patří ekonomicky mezi nejslabší německé spolkové země. V posledních letech se vleklé hospodářské problémy stabilizují a ekonomika dosahuje slušný růst. Díky velkorysým finančním investičním podporám, ale i komparativním výhodám, patří ve vybraných strategických oborech k zajímavým destinacím německého i zahraničního kapitálu. Spolupráce s ČR je ve srovnání s dalšími spolkovými zeměmi aktuálně minimální.
http://www.bu­sinessinfo.cz/cs/clan­ky/profil-meklenbursko-predni-pomoransko-91.html

Další odpovědi
ivzez

Učebnice a poznámky by nepomohly?
Jaká země je Meklenbursko-Přední Pomořansko?
A jaký je průmysl ve všech uvedených spolkových zemích?
Když se trochu zamyslíš, jistě správnou odpověď najdeš.