jirka F

Explodoval vám někdy váš papiňák?

Museli jste tedy i malovat celou místnost?

Nejlepší odpověď
Nassin

Neexplodoval, protože dodržuji návod k použití.

Další odpovědi
Kepler

Myslíš papiňák? Nemyslím si, že by to bylo vůbec možné. Je tam přetlakový ventil a i kdyby došlo k jeho ucpání, tak tam je ještě tavná pojistka. Ale jeden známý měl přezdívku Papiňák. Když jednou explodoval, tak jsem pochopil proč.

Emefej

Co si mám představit pod pojmem „parní hrnec“?

cochee

Keplere, samozřejmě že něco takového je možné. Přetlakový ventil se ucpal a tavná pojistka byla dříve nahrazena „takovým tím domácím žvejkáním…“ Tátovi bylo lakomo dát několik korun za originální pojistky, tak zaplatil svým časem, kdy seškrabával z poloviny kuchyňského stropu vrstvičku na molekuly rozloženého masa (a následně malířské práce) \.-) V kuchyni zrovna nikdo nebyl, takže k fyzické újmě přišla pouze spodní mřížka kuchyňské digestoře a ten strop.

Justin1

To naštěstí ne. Papiňák už ani nepoužíváme.

O malování kuchyně se prý dokáže postarat i mixér.

Vzpomněl jsem si na Karkulína ze střechy, jak spustil Benův parní stroj, prohlašoval, že umí obsluhovat parní stroje nejlépe na světě a že je třeba hlavně dávat pozor na pojistný ventil, až nakonec parní stroj vybuchl. Potom řekl Benovi: „Nevadí, brzy dostaneš nový. Mám doma několik tisíc parních strojů – nebo přinejmenším několik set. Tu a tam některý vybuchne, ale několik tuctů jich ještě mám.“ Když byl po nějaké době Ben u Karkulína na návštěvě a ptal se ho, kde má ty parní stroje, Karkulín odpověděl: „Všechny vybuchly.“

Jiří Bohumil

Papiňáky používáme již více jak 40 let. A pokud se dodržuje návod, nepřeplňuje se obsah a má v pořádku přetlakový a bezpečnostní ventil, tak se nemůže nic stát a taky se nestalo.
Ovšem, když už je o tomto řeč, v současné době už „klasický“ papiňák vůbec nepoužíváme.
Už několik let jsme „přešli“ na automatický elektrický tlakový hrnec (papiňák), který reguluje tlak vypínáním ohřevu a bez odpouštění páry. Jinak pak vaří a dusí cokoliv, plně automaticky, s možností nastavení potřebného času podle vařené (dušené) potraviny a poté se sám přepne na přihřívání.
Rovněž je u něj možné předprogramovat počátek doby vaření (odložení).
A mimo regulaci tlaku vypínáním ohřevu má i klasický přetlakový ventil (který je ale v normálním provozu mimo funkci-neodpouští páru) , bezpečnostní ventil a další tři bezpečnostní elektrické prvky, zabezpečující jeho bezpečný provoz.
Velmi praktický, bezpečný a hlavně není nutné „hlídat.“
Osobně vlastníme již tři, dva doma a jeden na chatě. A rovněž naše dvě děti, ve svých rodinách je používají.
Pokud nevěříte, viz recenze uživatelů třeba na Heurece.
Doporučuji všem, kteří jej ještě nevyzkoušeli. 🙂

Zdroj: https://elektricke-hrnce.heureka­.cz/avair-ella-lux/#recenze

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Jiří Bohumil

P.S. Jo, ještě jsem zapomněl pochopitelně rychlost a hospodárnost vaření v tomhle papiňáku, ale to už je vlastně vlastností pouze přetlaku, jako u klasického. Ale jde právě o to, že není přetlak udržován odpouštěním páry a případně nutnou ruční regulací ohřevu, ale automatickým udržováním tlaku pomocí automatického vypínání a zapínání ohřevu.
Což je také velmi výhodné, protože se v místnosti zbytečně nezvyšuje relativní vlhkost, která se pak sráží třeba v zimě na oknech, nebo na chladných zdech.

cochee

Všechno má své pro i proti. Já bych něco takového do své kuchyně nepořídil.