kurec

Existují v zahraničí firmy, které vyplácejí peníze za plasmu nebo jinou část krve?

V Česku nám tady vede Sanaplasma. Ale ta pravá otázka je, zda jen v Česku se jede tenhle byznys.

Odpovědi
Rokio

V Rakousku v Retzu člověk dostane zaplaceno za odběr plasmy a krve.

tvaruzekcz

Česko je velmoc přes krevní plazmu. Za peníze ji u nás dává tolik lidí (asi 120 tisíc lidí tedy asi o 80 tisíc lidí více, než kolik plazmy české zdravotnictví potřebuje), že zásobujeme i EU, protože řada států EU odběr plazmy v soukromých zařízeních nepovoluje. Data nahrávají argumentu, kterým se zástupci soukromých center brání, že dárci krevní plazmy a dárci plné krve jsou dvě rozdílné skupiny osob, které mají rozdílné motivace.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.