zjentek

Existuje v historii případ, kdy by se kdokoli soudil s obchodním řetězcem za vykořisťování?

Da ny, já myslel spíš nakupující. Nakupujícího čecha ..třeba takovýho člověka, který přišel do řetězcový prodejny normálně nakoupit, rozhlíd se kolem sebe po cenách, zhodnotil svý možnosti a zařval- tak a dost! ..a mazal k civilnímu soudu s žalobou na to vykořisťování?

Nejlepší odpověď
da ny

„Vykořisťování obecně znamená bezohledné, nespravedlivé využívání, většinou druhého člověka. V tomto smyslu lze například hovořit o vykořisťování dětí. Ve marxistickém smyslu pak vykořisťování znamená bezúplatné přivlastňování si nadhodnoty – tedy části dělníkovy produkce – jeho zaměstnavatelem, kapitalistou.“
zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vyko%C5%99is%C­5%A5ov%C3%A1n%C3%AD

Ono je třeba to „vykořisťování“ konkrétně pojmenovat, pak to jde… ;)
(náplň práce, zneužívání pracovního hodinového fondu, případně neplacené přesčasy, šikana, bossing apod.)

Další odpovědi
Klaproth

Těžko se najde člověk, který zná všechny soudní kauzy v historii. Možná je někdo takový právě tady a odpoví ti, ale pochybuju.

Dochy

Určitě ano

Hans51

Pořád přemýšlím, jak asi napsat žalobu na údajné „vykořisťování“ v supermarketech tak, aby ji soud ihned zamítl jako zjevně bezdůvodnou. Jaké porušení hmotného práva byste namítal? Vysoké ceny? To těžko, nikdo Vás k nákupu nenutí, můžete si vybrat. Nedostupnost jiného obchodu? To není důvod, ale pouhá lenost.

Před civilním soudem můžete namítat porušení soukromoprávního předpisu. Tedy hlavně občanského zákoníku, zákona o obchodních korporacích, zákoníku práce a zákona o mezinárodním právu soukromém a procesním. Tyto kodexy obsahují více než 4.300 paragrafů a nikde (!!!) se v nich neobjevuje slovo vykořisťování.

gecco

Zjentku – to Doplnění i vyžádalo ´palec´…
😉

zjentek

a dyť já vím, že mám většinou pravdu ..jenže někdo si otázku vždycky vyloží nějak jinak ;)