Avatar uživatele
zjentek

Existuje v historii případ, kdy by se kdokoli soudil s obchodním řetězcem za vykořisťování?

Da ny, já myslel spíš nakupující. Nakupujícího čecha ..třeba takovýho člověka, který přišel do řetězcový prodejny normálně nakoupit, rozhlíd se kolem sebe po cenách, zhodnotil svý možnosti a zařval- tak a dost! ..a mazal k civilnímu soudu s žalobou na to vykořisťování?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? gecco, rouzi před 3005 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
da ny

„Vykořisťování obecně znamená bezohledné, nespravedlivé využívání, většinou druhého člověka. V tomto smyslu lze například hovořit o vykořisťování dětí. Ve marxistickém smyslu pak vykořisťování znamená bezúplatné přivlastňování si nadhodnoty – tedy části dělníkovy produkce – jeho zaměstnavatelem, kapitalistou.“
zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vyko%C5%99is%C­5%A5ov%C3%A1n%C3%AD

Ono je třeba to „vykořisťování“ konkrétně pojmenovat, pak to jde… ;)
(náplň práce, zneužívání pracovního hodinového fondu, případně neplacené přesčasy, šikana, bossing apod.)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Klaproth

Těžko se najde člověk, který zná všechny soudní kauzy v historii. Možná je někdo takový právě tady a odpoví ti, ale pochybuju.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Určitě ano

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Hans51

Pořád přemýšlím, jak asi napsat žalobu na údajné „vykořisťování“ v supermarketech tak, aby ji soud ihned zamítl jako zjevně bezdůvodnou. Jaké porušení hmotného práva byste namítal? Vysoké ceny? To těžko, nikdo Vás k nákupu nenutí, můžete si vybrat. Nedostupnost jiného obchodu? To není důvod, ale pouhá lenost.

Před civilním soudem můžete namítat porušení soukromoprávního předpisu. Tedy hlavně občanského zákoníku, zákona o obchodních korporacích, zákoníku práce a zákona o mezinárodním právu soukromém a procesním. Tyto kodexy obsahují více než 4.300 paragrafů a nikde (!!!) se v nich neobjevuje slovo vykořisťování.

před 3005 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Zjentku – to Doplnění i vyžádalo ´palec´…
😉

před 3005 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

a dyť já vím, že mám většinou pravdu ..jenže někdo si otázku vždycky vyloží nějak jinak ;)

před 3005 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek