Cindy

Exekuce a bývalý manžel. Jsem 2 roky rozvedená,manžel zde nebydlí. Přišel exekutor, že je ex.příkaz na manžela,

a protože,ho nemůže najít, chtějí peníze po mně, protože pohledávka vznikla v době manželství. Ale já o ní vůbec nevím, ex. příkaz je na mého manžela. Ex. tvrdí, že to je jedno, že to mám zaplatit. Proč tedy není exekuční příkaz i na mě? A proč mi nikdo nedal vědět, že něco manžel dluží. Zaplatila bych to, už jsem toho zaplatila za něj plno. Ale tohle už mi přijde hrůza. Poradíte, prosím, někdo? Má exekutor právo po 2 letech od rozvodu chtít peníze po mně? Děkuji

Nejlepší odpověď
standa

  1. Ano, bohužel je to možné, a to díky společnému jmění manželů (SJM). SJM může vzniknout pouze a výlučně jen mezi manžely. V případě, že si během trvajícího manželství jeden z manželů vezme půjčku, jsou vůči věřiteli vázáni oba společně a nerozdílně. To bohužel platí i v případě, že si půjčku vezme jen jeden z manželů, a to i bez vědomí toho druhého.
  2. Do SJM však nepatří závazky, které se týkají majetku náležejícího výhradně jednomu z manželů, nebo ty, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů.
  3. Bývalí manželé se na vyrovnání závazků podílejí rovným dílem. Nicméně je možné požádat o zúžení společného jmění manželů soudní cestou. Soud o zúžení vlastnictví rozhoduje ve dvou případech, a to vždy na návrh jednoho z manželů. Za prvé ze závažných důvodů, např. když jeden z manželů nehospodárně nakládá s majetkem na úkor rodiny, zejména na úkor nezletilých dětí. Za druhé v případě, že jeden z manželů získal oprávnění k podnikatelské činnosti nebo se stal neomezeně ručícím společníkem obchodní společnosti.
  4. Aby vás však exekutor mohl vůbec ´oslovit´, musí mít v ruce soudní příkaz znějící na vaše jméno !!! Což si může obstarat celkem rychle, proto nečekejte a ihned navštivte advokáta, který vám doporučí další vhodný postup…