erb a znak

jaký je rozdíl mezi erbem a státním znakem?

Nejlepší odpověď
annas

Trochu jednodušší odpověd:
Erb = rodový (šlechtický) znak nebo jiný znak (např. erb Rožmberků, erb města Prahy.
Státní znak (např. ČR) = symbol českého státu, který navazuje na určité tradice. Mezi naše SZ patří velký a malý státní znak, státní barvy, státní vlajka, vlajka prezidenta republiky, státní pečeť a státní hymna.

Další odpovědi
kenyrts

Slova erb a znak se užívají promiskue – zdaleka ne vždy správně, natožpak oprávněně. Je to dlouhodobý zvyk a problém přesné definice a aplikace v konkrétních případech. Často se jedná o záležitost jazykového citu a kontextu, v němž jsou výrazy užity. Znak je širší pojem, erb je heraldickým právem daný soubor prvků s přesným řízením vzájemných vztahů. Pod pojem „znak“ můžeme subsumovat například domovní znamení, znamení ve štítě erbu, samotný erb nebo mimo heraldický kontext jakýkoliv symbol či soubor symbolů. Naproti tomu erb je charakteristickým souborem prvků, který členíme na základní části: štít, přilbice nad štítem, čelenka resp. točenice či koruna nad přilbicí, z ní vycházející klenot, přilbice je zčásti zahalena přikrývadly, která splývají po obou stranách štítu . Teoreticky vzato je v obecné rovině každý z těchto prvků určitým znakem. Pakliže však nemá erb některou ze svých základních částí a to bez řádného odůvodnění, pak není erbem – je znakem. Jedná se totiž o pouhý soubor symbolů, které sice mohou mít heraldický význam, ale pouze z celistvého souboru, jakým je erb, můžeme určit veškerá práva a právní vztahy z tohoto specifického uskupení vyplývající.