Rokio

Dokážou zvířata odolat svým pudům?

Pud je stereotypní, nutkavé a přitom účelné chování. Vyplývá z toho, že pudy jsou pro zvířata prospěšné. Pudy se částečně řídí i člověk, i když se hlavně chová podle rozumu.

Pokud zvíře chce, dokáže svým pudům odolat, či je alespoň částečně usměrňovat? Co myslíte? Je to možné?

Nejlepší odpověď
Edison

Pudy vybavila příroda zvířata proto, aby měli šanci na přežití jako druhu. Lépe řečeno… je to v zájmu přírody, nikoli samotných zvířat. Chceš-li… takhle to zařídil Bůh.

Další odpovědi
annas

„Jsou zvířata omezená, nebo vnímavá? Řídí je city, nebo spíše pudy?“

"Když se dva vědci dívají na totéž, nemusí vidět totéž. Názorně se to ukázalo při bouřlivých diskusích týkajících se experimentu, který vzrušil celý vědecký svět. Středobodem sporu byla otázka: „Mají zvířata city, nebo jen pudy?“

Závěr – Zároveň jsme svědky sporu, v němž jedni biologové viní své kolegy-suchary z toho, že nejsou ochotni přiznat zvířatům nic víc než jednoduché pudy.

Suchaři naopak vyčítají kolegům-romantiků

https://www.sto­plusjednicka.cz/jsou-zvirata-omezena-nebo-vnimava-ridi-je-city-nebo-spise-pudym, že za každým jednáním zvířat hledají analogii s lidskou inteligencí."

Nedokážou odolat, jak o tom svědč např. agresívní chování psů

  1. "Napadnutí člověka je často výsledkem vrozených pudových vlastností a mezidruhově různě vnímaným projevem (např. vycenění zubů, použití hrudních končetin) přirozeného jednání jedinců různých zoologických druhů. K rizikovým situacím mezi člověkem a psem dochází při přímém kontaktu s cizím psem (provokace nebo překonaní útěkové vzdálenosti); rychlém pohybu (např. běžce, cyklisty – původně přirozená reakce pro lov kořisti); mateřské ochraně mláďat a ochraně teritoria; odebírání potravy cizí osobou (přirozená potravní agresivita); nesprávném uplatnění dominance (zásah do kontaktu psů, nezvládnutý výcvik); ošetřování neznámého zraněného psa (riziko reakce psa na bolest).
  2. Také lovecký pud či chování jsou částečně vrozené a částečně naučené. Záleží na „motivaci“.

Více se dovíte v odkazu

https://cit.vfu­.cz/oz/IVA/eto­pes.htm

Kepler

Myslím, že to možné není. Nemají takový rozum, který by ty pudy dokázal přebít. A proč by to taky dělaly, pudy jim umožňují rozmnožovat se a chrání i jejich životy.

ivzez

Ne, nedokáže.
Zvířatům bychom neměli připisovat volní vlastnosti člověka.

Dochy

Jistě že ano. Například je o tom celý výcvik psů. Pes například na pokyn pána potlačí svůj lovecký pud. V ideálním případě ho potlačí i bez pokynu, protože ví, že by s tím pán nesouhlasil.

Roman71

Potlačit zvířecí pud lze jen cíleným soustavným výcvikem zvířete, je-li to u daného živočišného druhu možné. Zvíře samo své pudy ovládat nedokáže, protože už od stvoření je má zakódovány ve své DNA.