VitKnoflicek

dobrý den, Nikde to nemůžu najít, kde vlastně všude můžu jezdit s motorkou o oběmu 50ccm

Odpovědi
Filip84

Jako jak „kde všude“?

Motocykl, na který stačí řidičské oprávnění pro skupinu AM, je motorové vozidlo s konstrukční rychlostí nejvýše 45 kmph.

Z toho vyplývá, že s ním nesmíš na dálnici a silnici pro motorová vozidla, protože tam smí pouze motorová vozidla, která mají konstrukční rychlost 80 kmph a vyšší (§ 35 odst.1 věta prvá, § 38 silničního zákona).

Jinak se řídíš ustanovením § 19 odst.1 zákona o pozemních komunikacích, tj. smíš s ním vjet na jakoukoli pozemní komunikaci, pokud tomu nebrání dopravní značení, atp. (např. zákaz vjezdu motorových vozidel), nebo zákonný zákaz (např. cyklostezka, chodník, pěší zóna atp.).

Znovu: je to motorové vozidlo, tj. to samé, jako osobní auto, autobus, kamion, není to něco jako jízdní kolo, povoz, nebo ruční vozík.

A pokud motocykl nemá konstrukční rychlost vyšší, než 45 kmph (tj. 46 kmph a více, což některé staré mopedy mají), musíš s ním jezdit i v obci v pravém pruhu, ledaže levý pruh potřebuješ užít pro objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování (§ 12 odst.2 věta třetí silničního zákona)´, a pokud má vozovka více, než dva pruhy, třetí a další nesmíš použít vůbec (§ 12 odst.4 sil­ničního zákona).

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1997-13

Drap

Všude, kde to jiný předpis, zákon, či nařízení nezakazuje.

Kazatel

Musím dát za pravdu mimořádně Drapovi a Filip84 je ve své odpovědi důkazem, že i mistr tesař se někdy utne.

Dochy

Pokud na ni máš papíry, tak kamkoli, kde je to povoleno (tj ne dálníce, silnice pro motorová vozidla – nepředpokládám, že je něco s 50ccm, co by ofic umělo 80 a víc, ne tam kde je zákaz vjezdu motorových vozidel)