zuzik18

Co znamená, když mám v obývacím pokoji protopeno 16 jednotek podle indikátoru vytápění TECHEM?

Původní neotázka
Dobrý den, do bytového domu(bytový dům je krajový a pod střechou) nám nainstalovali rádiový indikátor vytápění TECHEM.

Např. v obývacím pokoji máme protopeno 16 jednotek, v čem se to udává?Díky za odpověď.

Odpovědi
Kepler

Nejde o veličinu absolutní vyjádřitelnou v nějakých fyzikálních jednotkách (třeba MJ), ale poměrovou jednotku. Jestli to teda je to co si myslím. Mám to doma taky. Každý radiátor má své měřidlo a slouží to k rozklíčování spotřeby tepla v daném domě podle jednotlivých bytů. Výhodou je, že si to dodavatel tepla odečte sám a bez nutnosti vstupu do bytu.

ivzez

Souhlasím s Keplerem, jde o poměrové jednotky.

Jestli máte na noc vypínat, záleží na tom,
jak teplo chcete v bytě přes noc mít.

zuzik18

Kepler díky, zajímalo mě kolik právě za tu poměrovou jednotku zaplatíme, jestli třeba topení na noc vypínat,máme to prvním rokem,takže nemáme zkušenosti

Kepler

Poměrová jednotka je údaj bez rozměru a s množstvím tepla nemá nic společného. To právě záleží na tom jaká bude celková spotřeba tepla pro celý dům a jaká je jeho cena. Pokud je vytápění regulováno automaticky, pak ho nemá smysl na noc ručně zavírat, v noci se zpravidla netopí. Můžeš spotřebu snížit tak, že některé radiátory zavřeš úplně, nebo si to nastavíš ručně u jednotlivých regulačních ventilů. Záleží jenom na tom jaká teplota ti ještě vyhovuje pro tepelnou pohodu.

Dochy

Kdyby se v noci netopilo asi by dost lidí dost hlasitě nadávalo 😉

Zuzik: Pokud máte klasické termostatické hlavice, můžete je zkusit vyměnit za programovatelné a na noc nastavit nižší teplotu… Ale max tak o stupínek nebo dva. Jsou lidé co tvrdí že jakákoli uživatelská regulace teploty je kontraproduktivní a nejradši by knoflíky na topení zapečetili 😉

Kepler

Možná jsem se vyjádřil nepřesně, spíš dochází v noci k jeho utlumení, podle toho jak je programování nastaveno. Pokud nejsou venku zrovna mrazy, tak nám netopí vůbec. Myslím, že kontraproduktivní to není, protože čím menší rozdíl mezi teplotou vnější a vnitřní, tím menší tepelné ztráty. K čemu je ti teplo v noci? Nejlíp se mi spí při 18 st.