gibina1997

Dá se u rozkazovacího způsobu slovesa určit také rod a vid?

Např. u slovesa „vypláchněte“

Nejlepší odpověď
annas

(Hoši), vypláchněte (skleničku )- je vid dokonavý. Vypláchněte jednou x vyplachujte opakovaně – vid nedokonavý.

Vypláchnouti – vytvoříme příčestí trpné – vypláchnut(ý)

Vypláchněte – rod činný x rod trpný – pasívum = skleničko, buď vypláchnuta hochy.

Ale v tomto případě bychom určitě v imperativu paísivum neužili, ale dá se vytvořit.

Další odpovědi
Dochy

vid ano. „Vyplachujte“. Rod nevím, asi ne.
Doplňuji:
Hmmm tak se omlouvám za ten rod. Mně napadlo akorat rod mužský/ženský a to se nějak na slovesa nehodí 😉