bestak

Co znamenají čísla na tabuli ve Sněmovně?

Sleduji přímý přenos ze Sněmovny a zajímalo by mě, co označují čísla na tabuli. Zelené P, to je počet přihlášených poslanců, ale nevíte, co je oranžové Q? Vizte obrázek: http://imageshac­k.us/photo/my-images/694/cis­la.png/

Nejlepší odpověď
atriplex

Q = z latiny quorum = česky kvórum a znamená to minimální počet hlasujících, aby bylo hlasování platné.

Protože počet poslanců se pořád mění, tak aby se to nemuselo pořád přepočítávat, tak se automaticky Q mění s počtem příchozích a odchozích poslanců.

Při 200 hlasujících poslancích je Q 101, aby zákon byl schválen.

Další odpovědi
standa

…lehce bych upřesnil odpověď atriplexe

  • nejedná se o minimální počet HLASUJÍCÍCH, – nýbrž o minimální počet poslanců, kteří budou hlasovat PRO přijetí návrhu
  • drtivá většina návrhů (zákonů) se schválí již nadpoloviční většinou PŘÍTOMNÝCH poslanců
  • takže pokud bude při hlasování přítomno např. 140 poslanců (což je bohužel smutná realita), tak Q=71
  • některé návrhy však vyžadují Q=101 nebo dokonce Q=120

led

Mohol by to byť počet prihlásených k rozpravě?
PS.
Atriplex, priznávam nevedomosť, prehlasovali ste ma Q=quorum