jinsun

Co znamená, že kandidát je bez politické příslušnosti a přitom kandiduje za nějakou politickou stranu?

Přišli mi volební lístky na hlasování do zastupitelstva města. Jsou tam politické strany – ANO 2011, ODS, ČSSD, KSČM a Sdružení Naše XY, kde XY = jméno mého města. Tyto politické strany jsou samostatně v rámečcích a v daném rámečku jsou jména kandidátů, jejich věk, povolání a pak „bez politické příslušnosti“ nebo politická strana.
Co to tedy znamená, že je bez politické příslušnosti a přesto kandiduje za nějakou stranu?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ano, je poměrně běžné, že lidé bez politické příslušnosti (tzn. nečlenové žádné strany) kandidují do komunálních voleb. Buď mohou vytvořit zvláštní kandidátku pod hlavičkou nějakého sdružení, nebo mohou být na kandidátkách jiných stran. Na nějaké kandidátce, tzn. pod nějak „hlavičkou“ být musí …

Další odpovědi
Dochy

„Strana“ může na své kandidátvce nominovat rakticky kohokoli. Pokud usoudí, že je to doborník, nebo má lepší kvalifikaci na daný post než lidé z vlastních řad, mohou ho vzít na kandidátku.

K tomu přidám: Neznám přesně komunální volební systém, snad až na velká města se tam na politikaření hraje méně než při parlamentních/se­nátních volbách. Ale k těm velkým volbám: Každou chvíli se řeší jak ten či onen zradil stranu a voliče když hlasoval s opozicí, ale v ústavě máme: „Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy“ tzn. NESMĚJÍ dbát na příkaz strany pokud je v rozporu s jejich přesvědčením.