Kyuu

co znamená slovo kaganát?

našla jsem slovo ve wikipedii ale nevím co znamená

Nejlepší odpověď
Malvína

https://cs.m.wik­tionary.org/wi­ki/kaganát

Stačilo jen na té Wiki zabruslit kousek vedle. 🙂

Další odpovědi
aliendrone

Je to státní celek pod vládou kagana. Kagan (tedy vrchní chán [všech chánů] – viz chanát) má podobný vztah, jako kdysi v Evropě císař/císařství vůči králům/podřízeným královstvím.

Disraeli

Státy s monarchistickým zřízením, mají taky název i podle titulu panovníka, který tomu státu vládne (či je jeho představený). Kaganát je stát/monarchie, ještě přesněji říše, které vládne kagan. Panovnický titul po jistou dobu uživán v částech Asie (známý je třeba u Čingischána a Kubljchána).
„Velikost“ panovnického titulu je relevantní jen z hlediska doby, kultury a místa – konkrétního státního útvaru (a chápání a definice toho titulu v tom místě). Jinak je celkem bezpředmětné, co za panovnický titul to je… panovnické tituly si jsou z principu rovny.