škubánek

Co to je výtrysk? díky..

Doplňuji:
U kytovců :)

Nejlepší odpověď
bolak

Asi když něco vytryskne ne?

Ze sopky láva
Z hadice voda
Doplňuji:
http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=v%FDtrysk

Další odpovědi
Drap

Používá se to například u komet, kdy se z jejich jádra náhle uvolní větší množství prachu a vytryskne jako gejzír
Doplňuji:
Tak to je ten gejzír vody, který vypouštějí kýtovci při vynoření aby se nadechli.

hanulka11

Dýchání
Kytovci jsou savci a potřebují k životu dýchat vzduch. Proto jsou nuceni vyplavat na povrch a vydechnout CO2 a nadechnout se čerstvého vzduchu.
Když se potopí, svalový stah uzavře nozdry (dýchací otvory), tyx jsou uzavřené až do doby, kdy se kytovec znovu vynoří na hladinu. V případě otevření nozder, vyfukují teplý vzduch nasycený vodní párou, která ve vodě kondenzuje a my vidínme tzv. fontánku
Nozdry jsou umístěny na vrcholku hlavy, rize z praktických důvodů – rychlé vydechnutí ztuhlého vzduchu. Vlhkost obsažený ve vzduchu zahřátém v plicích při výdechu opět kondenzuje, jakmile se kapky vody střetnou s venkovním chladným ovzduším vzniká tzv. výtrysk.

Zdroj: http://irefera­ty.lidovky.cz/319/5429­/Kytovci

bolak

Kytovci mají nozdry na vrcholu hlavy, což jim dává možnost rychleji vydechnout a nadechnout čerstvý vzduch. Vlhkost obsažená ve vzduchu zahřátém v plicích při výdechu pod tlakem při střetu s venkovním chladným ovzduším kondenzuje v kapky vody a je vidět fontánka. Tento proces známe jako výtrysk. U každého kytovce je tento výtrysk odlišný a to buď tvarem, výškou anebo úhlem. Zkušený velrybář nebo pozorovatel je schopen podle tohoto výfuku určit na dálku druh kytovce. – WIKIPEDIE