Avatar uživatele
PavlínaEli

Co se stane pokud mě policie chti bez řidičáku?

Jsem vlastníkem auta (JE NA ME NAPSANÉ). Kamarád mě učí řídit v mém vlastním autě. Chtěla bych vědět co se stane kamarádovi pokud nás chytí že řídím bez ŘP a kamarád v autě řidičák má. Stane se mu něco, pokud jsem já vlastníkem vozu a on vedle mě jenom sedí?

Zajímavá 0 před 34 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Pokud já budu provozovatel vozidla (vlastnické právo opravdu není jakkoli relevantní, je to institut občanského práva hmotného, kdežto provozování vozidla je institut správního práva hmotného – lege non distinguente nec nostrum est distinguere e contrario & a verbis legis non est recedendum, Tvůj 🤪 způsob myšlení bych doporučil konsultovat s praktickým psychiatrem), pojedu pod vlivem alkoholu a překročím rychlostní limit: který z 42 cestujících, které povezu v autobuse, za to bude odpovědný? 🙄

Stejně nesmyslný dotaz. 🤦‍♀️

Nullum crimen, nulla poena sine praevie lege poenali. Zásada enumerativnosti veřejnoprávních pretensí, limitovaná zásadou secundum et intra legem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Pokud vás policie zastaví, může to mít pro obě strany nepříjemné následky.

Vy, jako neoprávněný řidič, můžete dostat pokutu až do výše 20 000 Kč a může vám být uložen zákaz řízení. Také to může ovlivnit vaše budoucí snahy získat řidičský průkaz, jelikož tato skutečnost může být zaznamenána a brána v potaz při posuzování vaší způsobilosti k řízení.

Vašemu kamarádovi, pokud byl v autě s vámi, může nahrozit pokuta do výše 50 000 Kč protože vám umožnil řídit bez řidičáku. Pokud je váš kamarád učitelem jízdy nebo profesionálním řidičem, může se jednat o ještě závažnější přestupek – může mu být odebrán licenční průkaz nebo jiné povolení. Policisté také mohou nařídit jeho následné přeškolení.

Doporučuje se vždy dodržovat zákon a neřídit bez platného řidičského průkazu. Učit se řídit byste měli pouze v autoškole s licencovanými instruktory.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Není důležité čí je vozidlo, On dostane tučnou pokutu, ty také a ještě dostaneš zákaz řízení. To znamená, že po nějakou dobu nebudeš smět dělat autoškolu.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

To záleží, jak to policajtům vysvětlíte.
U Tebe je to na 1. pokud pravděpdoobně na pokutu a zákaz činnosti (tzn. že si v nejbližší době ten řidičák nejspíš neuděláš). V případě opakování tu můžeme mít i trestný čin maření úředního rozhodnutí nebo jak se to jmenuje, za což se dá jít sedět.
U něj: Pokud policajtům řeknete, že Tě učil řídit, tak má velký problém. Pokud budete tvrdit, žes ho jen svezla a nevěděl, že nemáš papíry tak asi nic. Nevím jak by to mohli dokázat, pokud zrovna nesledují odpovedi.cz.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

elkon: To bys musel stíhat, pořadem správního trestání, každou hysterickou manželku, co kecá manželovi do řízení.

Řidič je, podle mezinárodního i vnitrostátního práva, ten, kdo (v případě dvoustopého a motorového vozidla cummulative) sedí za volantem. Ten je odpovědný za vozidlo. Provozovatel je odpovědný za to, že nesvěří vozidlo někomu, kdo nesplňuje zákonné požadavky k jeho řízení – má objektivní povinnost to zkontrolovat.

Je-li osoba řidiče a provozovatele vozidla totožná, nemůže být odpovědný někdo jiný za to, že řidič řídí bez držení platného řidičského průkazu pro příslušnou skupinu motorových vozidel.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava