JoelCZ

Co se stane, když poslanec změní během svého volebního období stranu?

Co se stane, když poslanec změní během svého volebního období stranu? Přijde původní strana o jedno křeslo v PS a druhá jedno takto získá?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Z pohledu poslance se nezmění nic (mandát vykonává osobně), maximálně ho vyloučí z příslušného klubu a příště už nezařadí na kandidátku. Strana má smůlu. Akutálně je v české Poslanecké sněmovně takových poslanců/poslankyň celkem 6 …

Zdroj: https://www.psp­.cz/sqw/hp.sqw?k=5601

Další odpovědi
Dochy

Z pohledu poslance nic. Kromě toho, že změnil stranu. Z pohledu ex-spolustraníků je z toho obvykle poprask. Z pohledu novinářů zase nějaká senzace o které se dá psát…

Podle naší ústavy nemají žádné strany v PS žádná křesla. Podle ústavy jsou tam jednotliví poslanci, kteří svůj mandát vykonávají samostatně. Podle mně strana poslance nominuje. Může nominovat i nestraníka. Měla by nominovat člověka o kterém je přesvědčena, že má dostatečné kvality na to aby mohl být dobrým poslancem. Pokud si nedokáže vybrat lidi, je to její problém. A nebo poslanec usoudí, že politika strany není v zájmu lidu a pak má z pohledu ústavy povinnost vystoupit proti straně.

Jens: Jednoznačně nesouhlasím s vazalstvím straně. Ta politika co naše strany předváděli a předvádějí to je něco z čeho se mi dělá zle. A tím že vyhrožují svým poslancům podle mně porušují ústavu. Za alespoň trochu normální politické kultury by si tohle neměli dovolit.

anonym

Mandát mu zůstává, jen se stává bezpartijním poslancem, který nepatří do žádného klubu. Osobně se domnívám, že to není v úplně v pořádku, v jiných zemí mu zaniká automaticky.

Mc Merkurion

… nic …