Avatar uživatele
JoelCZ

Co se stane, když poslanec změní během svého volebního období stranu?

Co se stane, když poslanec změní během svého volebního období stranu? Přijde původní strana o jedno křeslo v PS a druhá jedno takto získá?

Zajímavá 0 před 1347 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Z pohledu poslance se nezmění nic (mandát vykonává osobně), maximálně ho vyloučí z příslušného klubu a příště už nezařadí na kandidátku. Strana má smůlu. Akutálně je v české Poslanecké sněmovně takových poslanců/poslankyň celkem 6 …

Zdroj: https://www.psp­.cz/sqw/hp.sqw?k=5601

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Z pohledu poslance nic. Kromě toho, že změnil stranu. Z pohledu ex-spolustraníků je z toho obvykle poprask. Z pohledu novinářů zase nějaká senzace o které se dá psát…

Podle naší ústavy nemají žádné strany v PS žádná křesla. Podle ústavy jsou tam jednotliví poslanci, kteří svůj mandát vykonávají samostatně. Podle mně strana poslance nominuje. Může nominovat i nestraníka. Měla by nominovat člověka o kterém je přesvědčena, že má dostatečné kvality na to aby mohl být dobrým poslancem. Pokud si nedokáže vybrat lidi, je to její problém. A nebo poslanec usoudí, že politika strany není v zájmu lidu a pak má z pohledu ústavy povinnost vystoupit proti straně.

Jens: Jednoznačně nesouhlasím s vazalstvím straně. Ta politika co naše strany předváděli a předvádějí to je něco z čeho se mi dělá zle. A tím že vyhrožují svým poslancům podle mně porušují ústavu. Za alespoň trochu normální politické kultury by si tohle neměli dovolit.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Mandát mu zůstává, jen se stává bezpartijním poslancem, který nepatří do žádného klubu. Osobně se domnívám, že to není v úplně v pořádku, v jiných zemí mu zaniká automaticky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… nic …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek