Kerynka

Co se děje při elektrolýze?

Odpovědi
Skeptik

Elektrolytem je kapalina, ve které jsou rozpuštěné minerální látky. Při zapojení zdroje elektrického proudu k elektrodám pak dojde k pohybu kladných iontů k záporné elektrodě a záporných iontů ke kladné elektrodě, protože opačné elektrické monopóly se vždycky přitahují a monopóly stejné polarity se naopak odpuzují. Na elektrodách pak můžou probíhat elektrochemické reakce.

mosoj

Základem elektrolýzy obecně je elektrolytická disociace molekul ( kyselin či jejich solí) ve vodném roztoku.
Molekuly v roztoku disociují na kladné kationty a záporné anionty.
Když se na elektrody připojí EMS (elektrické napětí)tyto ionty putují k elektrodám s opačným nábojem. Kationt ke katodě a aniont k anodě.
Pozor!! při elektrolýze mají elektrody opačný náboj než u elektrochemického článku.

Na elektrodách pak probíhá fyzikálně chemický proces. Ionty přijímají náboj či se slučují v jinou molekulu.