alesruza

Co s majetkem po vystěhování nájemce?

Chystám se ukončit smlouvu o pronájmu bytu na dobu neurčitou. Za dobu pronájmu si nájemce vybavil byt po svém včetně nové kuchyně. Jak je to obecně s vystěhováním a tímto majetkem? Komu připadne?

Odpovědi
Filip84

Až bude Tvá výpověď nájemní smlouvy právem (nájemce jí může zažalovat), tak je na něm, aby se vystěhoval, i se všemi svými krámy.

Pokud tak neučiní, nezbude Ti, než podat jeho obecnému soudu žalobu na vystěhování, a až nabude moci práva rozsudek, že se má vystěhovat, a až on se nevystěhuje ve lhůtě stanovené v rozsudku, eo ipso, rozsudek bude vykonatelný, až podáš návrh na soudní výkon rozhodnutí / exekuci, tak potom soudní vykonavatel / soudní exekutor provede výkon rozhodnutí, a ano, mimo jiné zajistí vystěhování jeho věcí i jejich uložení.

Tebe to mordovat nemusí, Ty se jich nedotkneš – nejsou Tvůj majetek. Chápeš to?

Drap

Majetek patří majiteli, který si ho pořídil. Na tom neni co řešit.

zjentek

Co takhle dohodnout se s vlastníkem vybavení a osobních věcí, vlastníku. To tě nenapadlo? Nebo snad máš patent na vlastnictví/vlas­tnění? Pokud jo tak ze sebe nedělej blbce a jednej.

Dochy

Drap: Ono to ale bude o trochu složitější. Majitel tam zřejmě zanechal nějakou kuchyni, která byla nájemce zřejmě zlikvodována. To samozřejmě mělo být (snad bylo) učiněno po dohodě.

Drap

To jsou zatím pouze spekulace. Nevíme, zda kuchyň pořídil se souhlasem majitele bytu a jaká byla nájemní smlouva. Může to být tak i tak.

Dochy

Jistě že to může bát tak i tak. A proto tvrdím, že je co řešit 😉

zjentek

No tak ať nájemce doloží, že k takový dohodě mezi nimi došlo. Pokud nedoloží, tak ať si chuchne (doklady o koupi/vyhotovení snad nájemník má a i když ne tak snadno prokáže osobní vlastnictví.

A nedej bože by mně zabránil v přístupu k mýmu majetku například výměnou zámku, no to bych ho zlikvidoval jinak, chytře, smart.

Pepa25

Nedokážu si představit, že nájemce na své náklady do cizího bytu pořídil kuchyň BEZ DOHODY S MAJITELEM … takže tady teoretizujeme, resp. tazatel nedal úplné informace.

Filip84

Pepa: Obvykle to bývá tak, že byt vypadá, jako by tam bydlel deset let „můj přítel Fabián“ i jeho komanda, a s celou rodinou (to je komanda na druhou) a majitel nechce, nebo nemůže (to je dokonale nepodstatné) ten byt dát do stavu, aby to nevypadalo, jako když tam deset let bydlel „můj přítel Fabián“, jeho komanda, a s celou rodinou.

Tak to dá za solidní nájem, a pak se s nájemcem dohodne, že to nájemce bude svépomocí opravovat, a za to nebude platit nájem. Nebo bude platit nájem, ale nižší. A většinou je to jenom na dobré slovo, že.

Nebo se takto dohodl dědek s nájemníkem: dědek byl happy, že má na kmínku a na tabák, nájemník happy, že bydlí za Kč 18.60 za metr čtvereční, a z toho má ještě Kč 10.00 slevu na opravy bytu. Dědek natáhl brka a dědic se zhrozí, na pindy ohledně „dohody s panem otcem“ nedá a začne zvedat nájem o to, o co může podle práva.

Jo, to bývají nerváky! 🤣😂