yetti

Co je to šelak?

Nejlepší odpověď
panenka

Šelak je přírodní surovina obsahující vosk známá lidstvu už po tisíciletí, která je užitečná kromě jiného také v oblasti laků. Šelak vzniká jako výměšek červce lakového, který se vyskytuje především v Indii a v Thajsku. Červec lakový prostřednictvím tohoto sekretu ochraňuje svoje larvy před vlivy okolí. Výměšky pro výrobu šelaku se z větviček sklízejí dvakrát do roka. Po čištění a dalším zpracovávání vzniká tzv. jádrový lak a výsledkem dalších procesů jsou různé druhy hodnotného šupinkového šelaku. K dostání je šelak v provedení s voskem nebo bez vosku. Bělený šelak vzniká působením bělícího chlórového louhu na jádrový lak a dodává se také v provedení s voskem i bez vosku. Šelak je jedinečná přírodní pryskyřice živočišného původu s průmyslovým významem.

Zdroj: http://www.clou­.cz/barvy-na-drevo/selaky/

Další odpovědi
dědapetr

lak-povrchová úprava dřeva pomocí šelakové politury při restaurátorských pracích. Dřevo se jím lakuje, což mu dodává vynikající vzhled.elak je přírodní živice, získávaná z výměšků červce lakového (Tachardia lacca). Vyskytuje se v Assamských lesích a v Thajsku. Červec pomocí tohoto sekretu chrání své larvy před nepříznivými vlivy okolí. Používá se od 18. století na lakování.
Syntetickou náhradou je acetaldehydová živice.