Tuisenim

Co je to „bariéra pádové rychlosti“?

Odpovědi
Emefej

Zařízení v letadle, které bráni dosažení pádové rychlosti.

Tuisenim

Emefej:
Můžeš to prosím blíže specifikovat? O jak konkrétní zařízení se jedná?

Emefej

Je to systém, který nedovoluje nastavit ovládací prvky letounu do konfigurace, při které hrozí dosažení pádové rychlosti nebo do jiné nebezpečné konfigurace. Ty nejjednodušší systémy mají vazbu mezi výškovkou a plynovou přípustí. Tzn. nedovoluje prudkým přitažením kniplu zvednou letoun, pokud současně není „plyn“ naplno. Nebo nedovolí vysunout klapky při stoupání atd.

Tuisenim

Nejsem si jistý ale myslím, že civilní dopravní letadla mají při dosažení pádové rychlosti něco jako okamžité potlačení nebo přesouvání stabilizátoru do horní polohy jak to dělal MAX…Až do střemhlavého letu…ale že by nějaký systém nedovolil nastavit ovládací prvky…nevím…

Emefej

„ale že by nějaký systém nedovolil nastavit ovládací prvky…nevím…“ Přečti si, proč spadnul TU144 v Le-Bourget v roce 1973. Právě proto, že ten systém vypnuli.

Tuisenim

Jestli jsem to dobře pochopil tak chtěli vypnout omezení výchylek ? Aby šli na plnou vychylku 10 nahoru a dolu…ale protože to nebylo správně propojené tak automatický to při vypnutí fungovalo špatně výchylkou 10 dolů…Tedy katastrofu…byla to chyba techniku…Nevím v to žádnou spojitost…s pádovou rychlosti…nevidím…

Tuisenim

U jakých typu letounů se toto používá? J nevím třeba A320?