hippeace

Co je DPI když nemám fyzickou velikost obrázku?

Zdravím, vždy si DPI počítám ručně dle toho co mám za obrázek (počet pixelů) a jak velký má být výtisk. Ted mi ale přišel jpg vysoký 12050 px a prý se bude tisknout na 300DPI (prý, protože je to ve vlastnostech obrázku) a na výšku to bude mít 200 cm. Ať počítám jak počítám vychází mi cca 150DPI O.o (200cm / 2,54 cm na palec = cca 78, 12050 / 78 je cca 150DPI) . Počítám dobře? :D
Předpokládám že hodnoty 300DPI v PC bude souviset ještě s někde nastavenou velikostí tisku, protože DPI samo o sobě existovat nemůže ne? – předpokládám dobře?

Nejlepší odpověď
anonym

Ano počítáš dobře, řádek 12050 pixelů se skutečně při 300 dpi dá vytisknout pouze na rozměr 102cm a nijak jinak 🙂 … aby to bylo 200cm muselo by se DPI změnit na hodnotu 153

Ty hodnoty dpi nejsou nic jiného než snaha definovat u jinak bezrozměrné matice pixelů (nikdo implicitně neví jak velký má být při tisku pixel) na nějaký fyzický rozměr. Hodnotou dpi lze ve vlastnostech souboru velmi pohodlně manipulovat aby se fyzický rozměr změnil a ani se nemusí zasáhnout do rastru pixelů, ten při tom zůstává nezměněn.

Aby se řádek pixelů 12050 dal při 300dpi vytisknout na rozměr 200cm. Musel by se tento řádek roztáhnout na více pixelů (bez ohledu na to zda to udělá grafický editor nebo tiskový ovladač, udělat se to prostě musí) takže ve výsledku by k těm 12050 px bylo nutné nějakou metodou (lineár, bikubická, lanczos, hanning, …) dopočítat dalších 11573 px na celkových 23623 px, aby bylo možné tisknout na takový rozměr při rozlišení 300 dpi. Ale je naprosto zřejmé, že pouhým dopočtem chybějících pixelů se kvalita opticky na těch 300 dpi rozhodně nedostane a zůstane od pohledu na úrovni těch 153dpi, které jsou dané originální rastrovou předlohou.

anonym

Té jpeg hlavičce ve které je toto uloženo se říká JFIF viz wikipedia https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/JPEG_File_In­terchange_For­mat a jak vidíme uvádí se tam toto:

  1. jednotka fyzického rozměru (cm, palec nebo nic)
  2. hustota bodů na jednotku fyzického rozměru v ose X
  3. hustota bodů na jednotku fyzického rozměru v ose Y

Dpi je tím pádem uvedeno v hustotě bodů na jednotku fyzického rozměru pokud tou jednotkou je právě palec 🙂 pokud je tou jednotkou centimetr je hustota bodů definována jako dpc ale tím se nic moc nemění (dpc se z dpi dá vždy triviálně dopočítat a naopak) …

anonym

takže u toho tvého souboru, který má 12050px sice může být uvedeno dpi 300, ale v tom případě velikost tisku bude rozhodně menší než 102cm nikoliv 200

anonym

podle mne má pan grafik v těchto věcech prostě hokej (nic neobvyklého)… grafický editor mu řekl že u rastru je zadáno dpi 300 on to do editoru načetl a ručně roztáhl na 200cm čímž de facto snížil dpi nebo změnil velikost rastru aniž by si to vůbec uvědomil, protože je to prostě grafik a tyhle věci až tak dopodrobna neřeší, jen kliká na ikonky a tahá za čtverečky 🙂

anonym

  1. pokud na výtisku vydíš znatelnější ostře lemované pixely, pak buď snížil DPI, nebo rastr dopočetl pomocí interpolace nejbližšího sousedního pixelu.
  2. pokud vidíš výtisk jakoby lehce rozmazaný, dopočetl počet pixelů jinou metodou interpolace nejbližšího sousedního pixelu, tedy například bilineární nebo bikubickou aproximací, to už záleží na nastavení a vyspělosti jeho grafického editoru, některé implicitně používají ještě o něco lepší metody upscalingu viz tento článek https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Image_scaling .

hippeace

Moc děkuji za vyčepávající odpověď, odkazy jdu pročíst :). Výtisk ještě nemám, ale dost se obávám co z toho bude :D Přeci jen to má být „prezentace firmy“