Lucyfer

Co dělat v případě, když vám starší nabídne tykání, ale nemáte zájem?

Stalo se mi to už několikrát. „Nevykej mi, snad ještě nejsem tak stará“. Ale třeba mi to nejde přes pusu, kor když je to moje nadřízená… nebo třeba cizí chlap, který se chtěl před časem „kamarádíčkovat“, jenom proto, že se bavím s jeho spolubydlícím na ubytovně a nějak si ho nechci pouštět k tělu.

Obvykle v takových situacích dělám, že jsem to neslyšela… a dál jim pak říkám dobrý den, ikdyž to zprvu doprovází nepříjemné pocity jakési nejistoty, které musím překonat…

Dá se nějak slušně odmítnout, abych neurazila atd?

Mně osobně je jedno, jestli mi tykají nebo vykají (je mi 23)… nikdy jsem to neřešila.

Nejlepší odpověď
Malvína

Zdvořile odmítnu například větou “Zůstaneme u vykání, děkuji”, “Můžete mi tykat”, “Úcta k vám mi nedovolí tykat”. Nikdy jsem se nesetkala s negativní reakcí. Je potřeba říci to mile a s úsměvem. Občas jsem tak odmítla někoho, koho jsem si nechtěla úplně propouštět k tělu, a jak známe, tykání k tomu pobízí.

Další odpovědi
Speed77

„Nó, já bych raději zůstala u vykání (jestli nevadí).” To je celý. ;) Když bude trvat na svém, trvej i ty. Nikdo tě k ničemu nutit nemůže. :D
Lepší to takhle hned říct (on se nikd neurazí), než to jakože ignorovat a neslyšet.

Když se tě zeptá proč, tak řekni pravdu. Nebo řekni, že nevíš, ale že ti to tak připadá „normálnější,“ přirozenější. Nebo, že už jsi zvyklá vykat, že bys nemohla tykat, atd.

Kelt

Já si v práci s lidmi tykám i vykám. Třeba s muži si tykám, ale s tím co dělám si vykáme. A přitom je mladší. A vůbec nám to nevadí. A s jinými si tykám a ti jsou mladší . A někoho znám třeba několik let a pořád si vykáme, nebo i tykáme. S ženy si většinou vykám. Podstatné je, zda si s člověkem rozumím a vzájemně se respektujeme, to zájmeno nebo tvar slovesa je formalita. Třeba tchyně mi nabídla tykání až po několika letech tykání, ale s tchánem jsme si vykali.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Lucyfer

Je pravda, že potom může dojít ještě k podivnější situaci… když na to přistoupím… ale „neosvědčí se mi to“ a tak začnu dotyčnému člověku opět vykat, zatímco on mi tyká a začíná být zmatenej… což znovu neslyšet (a dělat, jakoby to tak bylo vždycky). Toho zmiňovaného chlápka třeba potkávám jen občas na pár minut, takže mám teoreticky „právo“ zapomenout. 😀😅 Ale není to dobrý způsob.