Uzivatel_190

Čištění místnosti pomocí generátoru ozonu

Kdo má zkušenosti s generátory ozónu, jak probíhá čištění u Vás? Měl jsem za to, že ozón bude stejně jako kyslík neviditelný a rychle se přemění zpět na O2. Po 40 minutách provozu generátoru, byl v místnosti viditelný aerosol podobný tomu když používate deodorant ve spreji. Hodinu jsem nechal O3 vyprchat a pak jsem začal místnost větrat.

No po zhruba 4 hodinách větrání je ve vzduchu a oblečení stále cítit „svěží vůně ozónu“ což neberu jako plus. Navíc věci jako peřina a polštáře tímto opravu načichly.

Samozřejmě jsem během čištění byl v jiné místnosti, dobře větrané abych se nepřiotrávil, ale nedalo mi to a vidět „aerosol“ po tom co generátor skončil svou práci mne překvapilo. Je to normální při používání takového přístorje? Můj generátor je Powermat PM-GOZ-36T.

Díky
PS: Důvod použití v pokoji je plíseň na stějnách a předcházení jejímu šíření.

Odpovědi
Roman71

Generátor ozonu, respektive ionizátor jsem si stavěl nedávno sám. Byly různě výkonné a s minimální spotřebou elektrické energie. Každý z nich dokázal naplnit prostor záporně nabitými ionty za různě dlouhou dobu. V místě, kde se ionizátor vyskytoval, se většinou vyskytoval šedý až černý prach. Všechno bylo, jak popisujete, prosyceno „vůní“ vzduchu po bouřce.

Je to o zvyku. Jestli je to zařízení schopné zlikvidovat plíseň, nejsem si jistý. Plísně uvolňují do vzduchu nebezpečné spóry, takže určitý vliv na likvidaci polétavých „prevítů“ mít bude. Bylo by to na delší testování a analýzy. Každopádně by bylo dobré se zbavit vlhkosti, která plíseň „krmí“.

Michálek1245

Za sebe můžu maximálně ozon doporučit. Dělali jsme s tím vykouřené byty, auta, prostě pohodička a sám jsem byl na prvních případech překvapený, že to fakticky funguje. Jako ale nevyčistí to samozřejmě skvrny a tyhle věci. Třeba na pohovky máme již dlouhodobě domluvenou firmu na čištění sedaček Uherské Hradiště. Ti nás tenkrát na ten ozon nastavili. :)

cochee

Roman71: ionizér a ozonizér není totéž. U ionizérů vzniká pouze nepatrné množství O₃ vlastně jako vedlejší a ne zrovna příliš vítaný produkt. Ozonizéry jsou zkonstruovány primárně pro generaci ozonových molekul; produkují zhruba kolem 10 g O₃ za hodinu. Během funkce by se v místnosti neměl nikdo nacházet, ozon je značně toxický a i po ukončení funkce by se do místnosti cca 2 hodiny nemělo vstupovat, než se ozon samovolně rozpadne na běžný kyslík. Solidní výrobci solidních ozonizérů toto zdůrazňují. Ionizér naproti tomu si klidně můžeme pustit v ložnici během spánku.

Uzivatel_190

Přízemní byt, bytový dům ve svahu. Možná špatná hydroizolace težko říct. SVJ se k řešení moc nemá. Houby nám na stěnách zatím nerostou takže s tím bojujeme víceméně úspěšně. Generátor ozonu měl být jen další nástroj.

Roman71

Kontrola hydroizolace, případná oprava, by hodně pomohla.
Pravděpodobně bude někde průsak. Až porostou houby na stěnách, udělal bych smaženici pro SVJ a pohostil je 😉