annas

Čipování dětí ano, či ne? Mohlo by zabránit tragédiím?

Včera v rozhlase mluvila moderátorka o tom, že se kvůli únosům velmi diskutuje o čipování dětí (ve věku od 3 do 15 let).
Co si o tom myslíte?
Doplňuji:
Děkuji za Vaše názory. Souhlasím s nimi.

Nejlepší odpověď
anonym

To je taková smutná realita – totiž – že všechno,co se dá zneužít,se zneužije.
A je to opravdu na velkou debatu.Ta by ale,obávám se, nevyřešila vůbec nic.
Žádná pochmurná mystika – nemáte někdy pocit,že TO už dávno běží a nejde to zastavit?
Řetězce příčin a následků.A že vše směřuje neochvějně k cíli.To není fatalizmus,to je kauzalita.

Další odpovědi
rynek878

To je na velkou diskusi,ale nejsem úplným
zastáncem ani ano,ani ne.Určitě by se mohlo zabránit tragédiim,ale také by se to mohlo svým způsobem zneužívat.

Fred

FUJ
ani nahodou. Jak jiz tu bylo zmineno, jsme sledovani vic nez dost. Ne, vic nez moc. Kamery na kazdem kroku, spatne zabezpecene a tudiz snadno zneuzitelne, pritom ve skutecnosti ne prilis dobre pouzitelne, zaznamy se casto brzy prepisuji, takze pokud by jich chtela vyuzit napr. policie, spis to nestihne, jen velmi malo lidi ty kamery prohlizi… Zneuzit lze snadno, vyuzit ani moc ne. Pruzkumy (myslim ze v Anglii) ukazuji, ze spoustu kamer pribylo, ale co se tyce kriminality, nic se nezmenilo.
Mobilni operatori uchovavaji pul roku informace o uskutecnenych hovorech vcetne lokalizace. Nebo spis alespon toto musi ze zakona delat.
Na internetu je obrovske shromazdiste informaci, jsou instituce, ktere o nas umistuji na web vyhledavatelne informace, nad kterymi nemame zadnou kontrolu, ale kdokoli je o nas muze zjistit a to dokonce legalne.
Lide jsou neinformovani, system jaky, tu funguje, nevede ani k informovanosti lidi ani k lepsimu zabezpeceni.
Pri surfovani po internetu jsme monitorovani, asi na polovine webu bezi skripty, ktere monitoruji nasi cinnost, nase chovani, kazde nase kliknuti na odkaz, data jsou zpracovany, trideny, uzivatelum se vytvari profil, o co se zajima, kym je, adresy, odkud se pripojuje, vse co se da zjistit (a laiky upozornuji, ze i z mala lze chytrymi algoritmy vytezit opravdu dost „konecnych“ uzitecnych informaci). Malokdo vi, jak tyto skripty blokovat. Na webech lide o sobe ukladaji informace, ktere sice jsou jen v jejich profilu, jenze nekde to ulozeno byt musi a na tom miste byva casto zabezpeceni chatrne, data nejsou sifrovana apod.
Programy, ktere na pocitaci vyuzivame a pripojuji se do internetu (jako napr. Skype), lezou v pocitaci do souboru, ve kterych nemaji co delat. Nicmene je to „v poradku“, nebot podminky pouzivani jsou formulovane tak, ze to, co ten program dela, neni v rozporu s licencnimi podminkami.

Problem je, ze dnes se vse provadi strojove, hromadne, na vsech. Uz nezijeme v dobe, kdy na vas museli nasadit agenta, cili to uz se o vas museli skutecne zajimat. Dnes je pod kontrolou kazdy, data hromadne zpracovavaji stroje a zpracovava se evidentne vse, k cemu maji pristup.
Jeste bych zminil system Echalon, ale to je cela dalsi kapitola a uz toho mam dost…

Jenze vite, co je nejvetsi problem ?
Ze jediny, na koho to ma dopad jsou obycejni nevinni lide. (Ti jsou spehovani, tak jak se o tom drive tajnym sluzbam ani nesnilo, ale pritom nemusi na toho cloveka nikoho nasadit, vse delaji stroje.) Na zlocince to vliv nema, protoze ti jsou ochotni investovat cas, prostredky a usili do ochrany sveho soukromi. Kdo provozuje nezakonnou cinnost, ten si zajisti bezpecnost. Obycejni lide ne. Priklad: Zlocinec, ktery nechce byt na internetu vystopovan, necha preposilat pozadavek na web. stranku po celem svete pres celou radu serveru a jeste treba zajde na nejake jine misto, odkud se pripoji. Jemu se to vyplati. Ale obycejny clovek si nenecha stranku nacitat o pet vterin dele, kdyz nemusi a uz vubec se nebude kryt tim, ze by nekam jel se pripojit.
Vysledek je tedy ten, ze jsou sledovani jen obyc. lide…

P.S. A systemy, ktere se pripravuji, tomu uz byste nejspis odmitali uverit.

led

Môže sa to zneužiť okrem iného aj na sledovanie ľudí. „veľký brat“ už bude nielen počuť a čítať vašu korenšpodenciu ale aj sledovať váš pohyb? Nestačí, že podľa bankomatovej karty už pozná aj naše kroky a zvyky?

Miroslavst

A pokud by se čipovalo, co by zabránilo těm únoscům ten únos provést?
Když už se odhodlají k takovému zvrhlému činu jako je únos dítěte, neodradilo by je ten čip vyjmout nebo vymazat. A co potom?
Takže by to bylo stejně k prdu.
U nás nejsou schopni povolit při ztrátě dítěte zjištění místa podle mobilu (který má každé dítě) a pokud ano, je to s problémy, tak už vidím, jak lehce čipují.

Bumbes

Je to zářný příklad a důsledek české pseudodemokracie, kdy se vymýšlí hovadiny, místo aby se opravdu trestaly zločiny. Kolikrát například už musela Policie propustit úchyla, který následně svůj zločin zopakoval a mnohdy tvrdším způsobem?!
Přesně jak píše Miroslavst, Policie není schopná využívat dostupné prostředky, neboť se vždy najde nějaký „debil Benda“ který v zájmu ODS demokracie a přehnané osobní anonymity veškerou policejní snahu a práci hodí do společenského hno­je.

Michal

Je to bohužel nesmysl a porušování základního práva na svobodu.To bychom mohli čipovat vše.Třeba aby se našly ukradené věci.A mimochodem měli bychom na to peníze?

BEAES

Nejsem pro- už nás všude sledují kamery, satelity, člověk, když má u sebe mobil, či kartu, není problém ho vysledovat. Myslí, že své dítě si uhlídám sama.

iwetax

Nedokážu si to představit

vecernice

Moje kamarádka měla očipovaného psa a stejně se jí stratil.Co to je za nesmysl,čipovat děc­ka.