Rokio

Bylo správné opravit tohoto člověka a narušit tak jeho komfortní zónu?

Jeden člověk řekl větu: „To je debil.“ Já jsem věděl, že to neříká o mně, ale nemám rád, když někdo mluví nespisovně, tak jsem mu řekl: „Vážený pane, řekl jste to gramaticky nesprávně. Správně se říká on je člověk trpící lehkou mentální retardací.“ Pak jsem odešel.

Byl tento krok správný? Mým cílem bylo pouze zastat se oběti a zachovat se podle kodexu cti.

Nejlepší odpověď
Quimby

Nejsem si jistý, ale řekl bych, že to není gramatická chyba. Takže si mu to neřekl správně. Navíc, co je špatně na tom říct, že je někdo debil? Nemusí se tím nutně myslet retardovaný člověk. Každé slovo nemusí mít nutně jen jeden význam, často dochází k přenášení významů, viz celé umělecké prostředky češtiny.

Další odpovědi
quentos

Jak již bylo řečeno – nejedná se o gramatickou chybu. (Najděte si třeba ve Slovníku cizích slov, co je gramatika.)
Takže když něčemu prd rozumím, je lépe mlčet.

klumprt

I když to nebylo řečeno úplně bezvadně, bylo v pořádku, že jsi se druhého zastal. A vůbec nezáleží na tom, co si tamten o tobě myslí. Je třeba dělat to, co považujeme za správné.

Löwe

Nejdřív by sis mohl zamést před vlastním prahem, jelikož tvůj pravopis stojí za starou bačkoru. Já vím, že se snažíš být zajímavý a vyhodnocuješ, že opravdu jsi, ale musím tě zklamat… Jsi pravý opak.

Drap

Myslím, že jsi tím dokázal pouze to, že i o tobě si nadále myslel že jsi debil.

ivzez

Nebylo to správné.

Chceš-li někoho zastat, nestačí nahradit
jeden výraz jiným označením téhož.

jirka F

Ano kdyby to řekl třeba mě taky bych se takto zachoval.A ano podle mě to bylo správné, že jste mu to řekl.

Ps:Taková vědlejší otázka co je to konfortní zóna?

led

„Neviem, čo vaše vyjadrenie znamená, ale uráža ma to…“, určite ste sa s podobným vyjadrením už stretli.
Vaša reakcia je zaujímavá, ale… ste si istý, že dotyčný nehodnotil momentálny duševný stav, debilitu, ľahkú mentálnu retardáciu?
Vaša pripomienka len ukázala vás, ako človeka neznalého gramatiky, pretože debilita je len starší spisovný odborný výraz pre ľahkú mentálnu retardáciu, ktorý sa chváli znalosťou „na nesprávnom mieste“

jirka F

To vědlejší byl překlep.

luckykubrt

Jo a ten „konfort“ taky.

jirka F

Jenom jsem se tazatele chtěl zeptal co je to ta konfortní zóna nemyslel jsem to špatně.

jirka F

oprava: komfortní