Savier

Byli byste pro zavedení eura v ČR?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Ametyst

Ne

Tato další změna k horšímu by byla nevratná. To je to poslední, co ještě potřebujeme- platit dluhy za jiné země. Už teď nám tu nic nepatří, jenom ty dluhy.

Další odpovědi
elkon

Ne

Až padne unie, tak by s tím byl zbytečný problém.

cappuccino

Ne

Znamenalo by to menovou reformu, ktera nikdy neni ku prospechu obyvatelstva!

michalds

Ne

zatím.

Kešař

Ne

Určitě ne, ale euro přijato bude. Vždy se mi příčil socialismus a centralismus, žel do tohoto smradlavého bahna směřujeme.

aliendrone

Jiná odpověď

Dnes už je to jedno (byla doba, kdy by se Euro projevilo pozitivně, ale to už je DÁVNO). 😐 Tedy MĚLO by to být jedno, jenže jsem skeptický vůči „prováděcímu mechanismu“ této změny. Možná sis všiml, že Črdel si VŽDY vybere z nabízejících se možností či vyjedná podmínky TY NEJHORŠÍ, tak PROTO. 😕
Náhoda? Smůla? To je na JINOU diskuzi. 😕

Dochy

Ne

Spíše ne. Ale reálně mé důvody jsou spíše nostalgické, nějak se přizpůsobím.

GM

Ne

Pepa25

Ano

Samozřejmě. Ne hned, ale stanovit termín. Byl by to obrovský impls pro naši hospodářskou politiku. Vzpomínáte, jak se naše hospodářství povzneslo v letech 1998 – 2004 v době přípravy na vstup do EU?
Z ekonomického hlediska je to jednoznačné: euro je prospěšné. Ale chápu, že rozhoduje politika …

paul1

Ano

Má to výhody i nevýhody, jako vše nové, co se někde zavádí. Celková bilance by ale byla pozitivní.

https://www.za­vedenieura.cz/cs/e­uro-a-ceska-republika/vyhody-a-rizika-eura

da ny

Ne

Ametyst

Kam by potom Slováci chodili za prací, když je jich tu 200 tisíc, a rádi pracují za koruny?

led

Ametyst, nemožno zamieňať štatistické dáta.
Najpr historická omáčka:
Po zániku Československa v oboch štátoch bývalého Československa sa štátna príslušnosť žijú nielen občania sa v mnohých prípadoch „prideľovala štátna príslušnosť“ na základe trvalého bydliska, prípadne ako poznám prípady typu „ak nechceš prísť u nás u prácu, musíš mať naše občianstvo“ napríklad „vojenská nemocnica“ tj. pre pacientov z najvyšších orgánov SR a ozbrojené zložky (ASR a Polícia)
A tak došlo k deľbe:
Trvalo a dočasne žijúci
Slovákov žijúcich v ČR na „čechoslovákov“ občanov ČR slovenskej národnosti a na Slovákov občanov SR.
Rovnako aj rozdeliť Čechov (Moravanov, Slezanov…) žijúcich v SR na „čechoslovákov“ občanov SR českej národnosti a na Čechov občanov ČR.
Až teraz možno počítať ľudí, ktorí prišli na územie susedného štátu podľa ich národnosti(?) a štátnej príslušnosti
Ajhľa… počty sa nám zmenili.
Do ktorej kategórie počítate občana SR českej národnosti, ktorý prišiel za prácou do ČR?

da ny

3 roky staré údaje:
CIZINCI TVOŘÍ V ČESKU 15 PROCENT VŠECH ZAMĚSTNANCŮ
K 30. červnu 2020 poklesly nejvíce počty Ukrajinců (na 133 tis.; o 7,7 %) a Slováků (na 199 tis.; o 1,3 %). Za období 2010–2019 navýšili zaměstnanci s cizím občanstvím svůj podíl ve všech odvětvích ekonomiky. „Bez cizinců by zaměstnanost v Česku v posledních letech vůbec nerostla.
https://www.tri­partita.cz/ci­zinci-tvori-v-cesku-15-procent-vsech-zamestnancu/

ČÍSLO roku: 6480. Tolik Čechů pracuje na Slovensku. Naopak Slováků v ČR dělá rekordní počet (29. 12. 202)
„Češi se zato na Slovensko za prací neženou – míří jich tam 25krát méně než Slováků do Česka.“
„iNc zásadního na tomto trendu nezměnil ani vstup Slovenska do eurozóny, k němuž došlo 1. ledna 2009. Od té doby se počet Slováků pracujících v Česku zvýšil ze 100 223 osob na 214 907 osob ke konci listopadu 2022.“
https://www.new­stream.cz/nazo­ry/cislo-roku-6480-tolik-cechu-pracuje-na-slovensku-naopak-slovaku-tu-dela-rekordni-pocet

led

ametyst, tie štatistické údaje… v údajoch sa hovorí o Slovákoch občanov SR, ale nie o občanoch ČR slovenskej národnosti. Ešte raz zopakujem moju otázku:
Do ktorej kategórie počítate občana SR českej národnosti, ktorý prišiel za prácou do ČR?

led

doplnok predchádzajúcej otázky, pretože v uvedených štatistický údajoch sú dáta nie veľmi dôveryhodné. Štatistika je závislá na zámere autora a formulácii jeho otázok, na ktoré sa hľadá odpoveď
Preto definujem svoju otázku:
Do ktorej kategórie počítate:
1 – občana SR českej národnosti, ktorý prišiel za prácou do ČR? Ako Slováka, alebo ako Čecha?
2 – občana ČR slovenskej národnosti, ktorý žije trvalo v ČR? Ako Slováka, alebo ako Čecha?

paul1

Já myslím, že za občana EU.

led

paul1, 😁 neponáhľajte sa. Občan EU zatiaľ neexistuje.
EU je ešte stále zväzok samostatných štátov spolupracujúcich na základe medzinárodných a medzištátnych dohôd. Ešte nejestvuje jednotný štát Európsky národov.

Pepa25

Ametyst: Ti Slováci, kteří pracují v Rakousku a Německu dělají za rubly, že?