Historie úprav

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 8.srpen 20:47

Argument čínského pokoje je myšlenkový experiment, není na něm co pokořit ani potvrdit. Nemyslíš spíš Turingův test?

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 8.srpen 21:22

Argument čínského pokoje je myšlenkový experiment, není na něm co pokořit ani potvrdit. Nemyslíš spíš Turingův test?
Doplňuji:
Pak se ale na to máš zeptat přímo. Programy, které by splnily nějaké stanovené kritéria Turingova testu existují, problém ale je s tím stanovením kritérií. Sám Turing to nikdy nedefinoval jako reálný test s danými podmínkami.

Nicméně jak správně poznamenáváš, problém je s čínským pokojem. Programy které test splnily nebyly vytvořeny tak, aby reálně komunikovaly, ale aby účelově oklamaly rozhodčí. Typicky poslední případ, ‚Eugene Goostman‘, který oklamal rozhodčí vydáváním se za puberťáka se špatnou znalostí angličtiny. Takový to program ale ani není v duchu Turingova testu.

Jestli program může doopravdy rozumět komunikaci nebo bude vždy padat na argumentu čínského pokoje je spíš filozofická otázka. To, jestli program rozumí, není možné nijak rozeznat. Program který rozumí bude za všech okolností dávat stejné odpovědi, jako program který jen napodobuje porozumění. Právě v tom je podstata toho argumentu.

Zajímavější filozofická otázka je, jestli vůbec existuje nějaký rozdíl mezi napodobením inteligence a samotnou inteligencí.